23. İstanbul Tiyatro Festivali’nin ilk sürprizleri

İKSV tarafından düzenlenen 23. İstanbul Tiyatro Festivali, 13 Kasım-1 Aralık 2019 tarihleri arasında tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

23. İstanbul Tiyatro Festivali’nin ilk sürprizleri

Festivalin merakla beklenen programından çok özel iki yapım, şimdiden festival takipçilerinin takvimine girmek üzere duyuruldu. Alexandr Puşkin’in, Maksim Gorki tarafından “başlangıçların başlangıcı” sözleriyle övülen ünlü romanı Yevgeni Onegin, Vakhtangov Tiyatrosu’nun güncel yorumuyla festivale konuk olacak yapımlardan biri. Festival aynı zamanda, yerinizi şimdiden almak isteyeceğiniz, dünyanın en iyi dans topluluklarından Ultima Vez’in etkileyici gösterisi TrapTown ile sahne sanatlarının geniş yelpazesinden örnekler sunacak.

Yevgeni Onegin, ENKA Vakfı gösteri sponsorluğunda, Golden Mask Sahne Sanatları Festivali’nin değerli işbirliğiyle, 21-22 Kasım tarihlerinde festivalin Yüksek Katkıda Bulunan Mekân Sponsoru Zorlu PSM’nin Turkcell Sahnesi’nde. TrapTown ise Flaman Kültür Bakanlığı’nın değerli işbirliğiyle 16-17-18 Kasım tarihlerinde UNIQ Hall’de.

Rus edebiyatının mihenk taşı Alexandr Puşkin’in en önemli eserlerinden Yevgeni Onegin, Rusya’nın adı tarihe geçen köklü tiyatrosu Vakhtangov’un yetenekli oyuncuları ve Litvanyalı yıldız yönetmen Rimas Tuminas’ın rejisiyle sahneleniyor. The Times tarafından “destansı olduğu kadar samimi, şaşırtıcı derecede güzel, kuvvetli ve etkili” olarak nitelendirilen bu muhteşem gösteri, 23. İstanbul Tiyatro Festivali’nde, 21-22 Kasım tarihlerinde Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde tiyatroseverlerle buluşacak.

Yaklaşık 100 yıllık tarihinde köklü Rus kültürünü çağdaş unsurlarla harmanlamayı başaran Vakhtangov tiyatrosunun yetenekli oyuncularıyla büyük bir tiyatro şölenine dönüşen oyunda, hayal kırıklıklarına tutkun Yevgeni, düşlerinin peşinden koşan Lenski ve Rus kadınının tüm özelliklerini taşıyan sevecen Tatyana usta yönetmen Rimas Tuminas’ın tutkulu yorumunda bir araya geliyor. Gerçek ile hayal gücünü hayranlık uyandıran bir koreografi ile yansıtan oyun, başrole Tatyana’yı, bir kadın kahramanı yerleştirmesiyle de Puşkin’in efsaneleşmiş eserine yeni bir soluk getiriyor.

23. İstanbul Tiyatro Festivali’nin bir diğer sürprizi, dünyanın en önemli dans topluluklarından biri olan Ultima Vez’in etkileyici gösterisi TrapTown. Daha önce 2004 yılında Blush ile festivale konuk olan Ultima Vez topluluğu, 15 yıl sonra seyircileri derinden etkileyecek TrapTown ile 16-17-18 Kasım tarihlerinde UNIQ Hall’de İstanbullu tiyatroseverlerle buluşacak. TrapTown, İstanbul Tiyatro Festivali ve Flaman Kültür Bakanlığıarasında geçen yıl başlayan ve bu yıl da sürecek olan değerli işbirliğiyle gerçekleşiyor.

Dans tarihine yön veren Belçikalı topluluk, bu performansta zaman ve mekândan bağımsız olarak seyircileri paralel bir gerçekliğe doğru yola çıkarıyor. Gösteri ilerledikçe, bu gerçeklikte yaşayanlar arasındaki eskiye dayanan çatışmalar ve başlarına gelen tuhaf felaketler açığa çıkarıyor. Mitlerin değişmez doğasına duyduğu derin hayranlıkla bilinen koreograf Wim Vandekeybus, TrapTown’la beraber dans, metin ve müzik ile yeni bir mitoloji üzerine düşünme arayışına giriyor. Metni Pieter De Buysser’in kaleminden çıkan gösterinin müzikleri ünlü Trixie Whitley ve Phoenician Drive, sahne tasarımı ise Gijs Van Vaerenbergh imzasını taşıyor. Bu nefes kesen ekip, seyircisini coşkulu bir evrene, sanatsal hazzın doruk noktasına taşıyor. Başarıları ödüllerle taçlandırılan Vandekeybus ve Ultima Vez’in yolu, Kasım ayında İstanbul’a düşüyor.

Kaynak: İKSV

Yayın Tarihi: 15 Temmuz 2019 Pazartesi 05:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26