20. ve 21. Yüzyıl Ortadoğu’su okuma grubu

Ortadoğu uzmanı ve mütercim Zahide Tuba Kor'un koordinatörlüğünde yapılacak olan 20. ve 21. Yüzyıl Ortadoğu’su okuma grubu 3 Ekim'de başlayacak.

20. ve 21. Yüzyıl Ortadoğu’su okuma grubu

Günümüz Ortadoğu’sundaki kaos halini anlamak için bölgenin geçmişine, Osmanlı’nın çöküşünün ardından son yüzyılda geçirdiği dönüşümlere odaklanmak elzemdir. Zira bugün yüzleşilen birçok problemin kökeni, modern Ortadoğu’nun ve yeni devletler sisteminin İngiliz ve Fransız sömürgeciler eliyle oluşum süreçlerine kadar geri gider. Bağımsızlık sonrası süreçte yaklaşık her on yılda bir yaşanan büyük çatışmaların/savaşların, kritik olayların ve dış müdahalelerin bıraktığı miras da bölgenin kaderini doğrudan etkiler.

12 hafta sürecek bu okuma grubunda Birinci Dünya Savaşı’ndan günümüze Ortadoğu’nun yüzyıllık siyasî tarihi, yaşanan dönüşümler ve büyük güçlerle ilişkilerin yanısıra, bölgenin jeopolitiği, iktisadî yapısı, ordu ve güvenlik yapılanması, toplumsal dinamikleri, dinî ve fikrî akımları ele alınacaktır. Böylelikle günümüz Ortadoğu’sunda yaşanan problemlerin tarihî, siyasî, iktisadî, toplumsal ve fikrî arka planına ışık tutulması hedeflenmektedir.

Okuma grubu, 3 Ekim - 26 Aralık tarihleri arasında HER PERŞEMBE saat 17.00-20.00 arasında toplanacaktır. Katılımcılardan her hafta 80 ila 100 sayfalık kitap bölümlerini ve makaleleri hiç aksatmadan okuyup derslere hazırlıklı gelmeleri ve tartışmalara katılmaları beklenmektedir. Başvurular 28 Eylül Cumartesi saat 17.00'ye kadar kabul edilecek ve okuma grubuna kabul edilenler 30 Eylül’de e-posta ile haberdar edilecektir.

NOT: Yoğun bir okuma grubu olacaktır; okumaları düzenli yapamayacakların başvurmamaları önemle rica olunur.

Başvuru için: TIKLAYINIZ

Zahide Tuba Kor

Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde 2003’te lisansını, 2007’de yüksek lisansını Türkiye-Suriye ilişkileri üzerine yazdığı teziyle tamamladı. 2004-2010 yılları arasında Anlayış dergisinde yazar ve editör olarak çalıştı. 2010-2014 döneminde Bilim ve Sanat Vakfı Küresel Araştırmalar Merkezinde koordinatör yardımcılığı görevini yürüttü. 2015-2018 yıllarında yabancı basından ve düşünce kuruluşlarından Türkiye, Ortadoğu ve dünya siyasetiyle ilgili önemli makaleleri tercüme etti (//ortadogugunlugu.blogspot.com.tr/). Halen çeşitli STK’larda Ortadoğu’yla ilgili seminerler vermekte ve tercümeler yapmaktadır.

Araştırma konuları arasında Ortadoğu, dinler ve mezhepler tarihi bulunan Kor’un  yayınlanmış çok sayıda yazısı, infografiği ve tercümesi bulunmaktadır. Telif ve tercüme kitapları şunlardır:

Diktatörlük ile Devrim Arasında Arap Dünyasının Krizleri (Munsif Merzûkî’den tercümeler, Küre Yayınları, 2019)

Ortadoğu Konuşmaları: Bölgesel ve Küresel Perspektiften “Arap Baharı” (Küre Yayınları, 2014),

Küresel Vicdanın Dilinden Özgürlük Filosu: Yolcularla Söyleşiler (İHH Kitap, 2011), 

Witnesses of the Freedom Flotilla: Interviews with Passengers (İHH Kitap, 2011), 

Ortadoğu’nun Aynası Lübnan (İHH Kitap, 2. bs., 2011), 

Siyonizm Düşünden İşgal Gerçeğine Filistin (Fatma Tunç Yaşar ve Sevinç Alkan Özcan ile birlikte) (İHH Kitap, 7. bs., 2011)

Özgürlük Filosu kitabının Boşnakçası Flota slobode: razgovar sa putnicima adıyla yayınlanmıştır (çev. Avdija Salkovic, 2013).

Yayın Tarihi: 26 Eylül 2019 Perşembe 06:00
YORUM EKLE

banner19

banner36