20. ve 21. Yüzyıl Ortadoğu’su okuma grubu başlıyor

Zahide Tuba Kor'un yönetiminde düzenlenen 20. ve 21. Yüzyıl Ortadoğu’su okuma grubu başlıyor.

20. ve 21. Yüzyıl Ortadoğu’su okuma grubu başlıyor

Günümüz Ortadoğu’sundaki kaos halini anlamak için bölgenin geçmişine, Osmanlı’nın çöküşünün ardından son yüzyılda geçirdiği dönüşümlere odaklanmak elzem. Zira bugün yüzleşilen birçok problemin kökenleri, modern Ortadoğu’nun ve yeni devletler sisteminin İngiliz ve Fransız sömürgeciler eliyle oluşum süreçlerine kadar geri gider. Bağımsızlık sonrası süreçte yaklaşık her on yılda bir yaşanan büyük çatışmaların/savaşların, kritik olayların ve dış müdahalelerin bıraktığı miras da bölgenin kaderini doğrudan etkiler.

12 hafta sürecek bu okuma grubunda Osmanlı sonrası dönemden günümüze Ortadoğu’nun yüzyıllık siyasî tarihi, yaşanan dönüşümler ve büyük güçlerle ilişkilerin yanısıra, bölgenin jeopolitiğine, iktisadî yapısına, ordu ve güvenlik yapılanmasına, toplumsal dinamiklerine, dinî ve fikrî akımlarına da odaklanılmak suretiyle kapsamlı bir bakış açısı sunulacaktır. Böylelikle günümüz Ortadoğu’sunda yaşanan problemlerin tarihî, siyasî, iktisadî, toplumsal ve fikrî arka planına ışık tutulması hedeflenmektedir.

Okuma grubu, 14 Şubat - 2 Mayıs tarihleri arasında HER PERŞEMBE saat 17.00-20.00 arasında toplanacaktır. Katılımcılardan her hafta 80 ila 100 sayfalık kitap bölümlerini ve makaleleri hiç aksatmadan okuyup derslere hazırlıklı gelmeleri ve tartışmalara katılmaları beklenmektedir. Başvurular 8 Şubat Cuma akşamına kadar kabul edilecek ve okuma grubuna kabul edilenler 9 Şubat’ta e-posta ile haberdar edilecektir.

Başvuru için: TIKLAYINIZ

banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13