18:45 Konuşmaları: Bayburt’ta Yeni Nesil Bir Müze

Baksı Kültür Sanat Vakfı’nın kurucusu Prof. Hüsamettin Koçan Bayburt’ta Yeni Nesil Bir Müze başlığıyla 21 Kasım Perşembe günü İskele’de!

18:45 Konuşmaları: Bayburt’ta Yeni Nesil Bir Müze

Eski adıyla Baksı, bugünkü adıyla Bayraktar köyünde yükselen bu sıra dışı Müze, çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarına aynı çatı altında yan yana, iç içe yer vermektedir. Sergi salonları, depo müze, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konukevi ile 40 dönümlük bir araziye yayılan Baksı Müzesi, Bayburt doğumlu sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın bireysel düşü olarak 2000 yılında filizlendi. Bu proje Hüsamettin Koçan’ın doğduğu topraklara yaşam birikimini taşıma çabasının bir sonucudur. Bu fikri hayata geçirmek amacıyla 2005 yılında Baksı Kültür Sanat Vakfı kuruldu. Müze, başta sanatçılar olmak üzere çok sayıda gönüllünün katkısıyla yıllar içinde gerçek bir toplumsal projeye dönüştü.

Müzenin ana binası, 2010 yılında zorlu bir serüvenin sonunda, devletten hiçbir maddi yardım almadan, tamamlandı. Baksı Müzesi'nin tanıtımı 2010 yılı Haziran ayında İstanbul Modern'de, açılışı ise Temmuz ayında yapıldı. 2012 yılında müzenin yeni sergi salonu olan Depo Müze sanatseverlerle buluştu. Ayrıca müze Altın Pusula, ÇAĞSAV Kurumsal Onur Ödülü, Elle Stil Ödülleri, KUDAKA, TÜYAP Sanatsever Kurum Ödülü gibi prestijli birçok ödüle layık görülmüştür.

Yayın Tarihi: 20 Kasım 2019 Çarşamba 15:00 Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2019, 14:55
banner25
YORUM EKLE

banner26