banner17

17. Yüzyıl Âlimler, Müesseseler ve Fikri Eserler

22-23 Aralık tarihlerinde “Sahn-ı Semân’dan Dârülfünûn’a Osmanlı’da İlim ve Fikir Dünyası” başlıklı sempozyum gerçekleştirilecek. Program, 22 Aralık'ta Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde 09.30’da başlayacak.

17. Yüzyıl Âlimler, Müesseseler ve Fikri Eserler

Sempozyumda 17. yüzyılın bir ilmi duraklama dönemi olarak tasvir edilmesini tekrardan incelemeye tabi tutmak üzere şu sorulara cevap aranacak:

17. asırda mevcut olan ana ilmî akımlar ve eğilimler nelerdi? Bu akım ve eğilimler, Kadızâdeliler, Sivâsîler ve Kâtip Çelebi arasında geçen tartışmaların eksenine indirgenebilir mi? Osmanlı kimliğinin inşası sürecinde, İstanbul’daki akademik çevrelerle Balkanlardan Kuzey Afrika’da imparatorluğun diğer başkentleri arasındaki ilmî ilişkiler nasıldı? Gerek yerel gerekse de küresel ölçekte 17. asır Osmanlı bilim ve düşünce hayatının yeni bir tasviri nasıl yapılabilir?

Konuşmacılar:

Prof. Dr. Khaled Rouayheb,  Prof. Dr. Cemal Kafadar, Dr. Berat Açıl, Dr. Recep Arpa, Mustafa Celil Altuntaş, Sami Arslan, Dr. Kadir Ayaz, Prof. Dr. Hidayet Aydar, Prof. Dr. Fuat Aydın, Dr. İbrahim Baz, Dr. Mehmet Kalaycı, Dr. Özgür Kavak, Doç. Dr. Süleyman Kaya, Gülsüm Korkmazer, Dr. Harun Kuşlu, Dr. Şükrü Maden, Prof. Dr. Kâşif Hamdi Okur, Prof. Dr. Şükrü Özen, Prof. Dr. Erol Özvar, Kübra Şenel, Yılmaz Şentürk, Dr. Cengiz Şişman, Himmet Taşkömür, Dr. Elif Tokay, Dr. Hüseyin Yılmaz

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2016, 20:43
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20