16. Uluslararası Türk Sanatları Kongresi

16. Uluslararası Türk Sanatları Kongresi, 3-5 Ekim 2019 tarihleri arasında, Ankara’da Hacettepe Üniversitesi’nin Beytepe Yerleşkesi’nde yapılacaktır.

16. Uluslararası Türk Sanatları Kongresi

İlki Ekim 1959’da Ankara’da merhum Prof. Dr. Suut Kemal Yetkin’in önderliğinde düzenlenen Kongrenin 60 yıl sonra yeniden Ankara’da ve Yetkin’in Sanat Tarihi Bölümünü kurduğu Hacettepe Üniversitesi’nde toplanacak olması bizlere onur veriyor. Aşağıda, Kongrenin Uluslararası ve Ulusal komite üyelerinin belirlediği, kongrede tartışılacak başlıca araştırma konu ve alanlarını bulacaksınız.
4 ana gruba ayrılarak sunulmuş olan tematik önerilere genel Türk Sanatı alanlarıyla birlikte, kongrenin yapılacağı Ankara ile bağlantılı yeni bir başlık eklenmiştir.
I. TÜRK SANATLARI
a. Mimari
b. Resim ve Heykel Sanatları
c. Süsleme Sanatları
d. Kitap Sanatları
e. Çini, Seramik ve Cam
f. Ahşap ve Maden İşleri
g. Halı ve Kumaş
h. Nümizmatik ve Epigrafi
i. Koleksiyoncular ve Koleksiyonlar
j. Türk Sanatı Tarihi Yazımı
k. Müzecilik ve Türk Sanatları

II. TÜRK SANATI VE ETKİLEŞİMLER
III. ARKEOLOJİ/KAZILAR
IV. TÜRK SANATI VE ANKARA
a. Cumhuriyet Öncesi
b. Cumhuriyetin başkenti

16. Uluslararası Türk Sanatları Kongresi Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilde yapılacaktır. Tebliğlerin sunum süresi 20 dakika olarak sınırlanmıştır. Simultane çeviri tercih edilmektedir, bu seçenek gerçekleşmediği takdirde tebliğini Türkçe olarak sunanların metninin İngilizcesi, İngilizce olarak sunanların ise Türkçesi ikinci bir projeksiyondan konuşmayla eşzamanlı olarak yansıtılacaktır.

Yayın Tarihi: 22 Haziran 2019 Cumartesi 22:00
banner25
YORUM EKLE

banner26