Zağra'da Ayakta Kalan Tek Cami: Hamza Bey Camii (video)

Bulgaristan'ın Osmanlı mirası eserleriyle anılan Eski Zağra şehrinde, 17’inci yüzyılda şehre gelen Evliya Çelebi’nin bildirdiğine göre 17 camii ve mescid vardı. Ancak bugün şehirde ayakta kalan tek cami, Hamza Bey Camii.

Zağra'da Ayakta Kalan Tek Cami: Hamza Bey Camii (video)

Bulgaristan'ın Eski Zağra şehrinde Osmanlı döneminde birçok cami, hamam, bedesten inşa edildi. 1877'deki Osmanlı - Rus savaşında şehrin ateşe verilmesi sonucunda ise birçoğu yok oldu. Sonraki yıllardaysa Bulgar idaresi geriye kalan Osmanlı eserlerini de yok etti. Bugün şehirde bu yıkıma direnerek ayakta kalabilen tek cami Hamza Bey Camii. Mabed aynı zamanda Evliya Çelebi’nin kaydettiğine göre mevcut on yedi cami ve mescidden bugün ayakta kalabilen tek cami.

Cami 1409 yılında inşa edilmiş. Eski Cami olarak bilinen Hamza Bey Cami bugün Dinler Müzesi olarak kullanılıyor. Cami, Yıldırım Bayezid’ın oğlu Emîr Süleyman Çelebi döneminde Emîr Hamza Bey tarafından yaptırıldı. Bulgar tarihçiler 2009 – 2011 yıllarında cami temellerinde yapılan kazılarda buranın Roma dönemi tapınağı olduğunu iddia etti. 1856 yılında çıkan yangında cami büyük hasar gördü. Osmanlı - Rus savaşı esnasındaki yıkımdan hasar görmeden kurtulan tek cami oldu. 1985'de Bulgaristan Türkleri’ne uygulanan asimilasyon politikalarından Hamza Bey Camii de nasibini aldı. Tek kubbeli caminin minaresinden önce hilal söküldü, ardından minaresi yıktırıldı. 2008- 2013 döneminde AB tarafından sağlanan karşılıksız mali destekle Hamza Bey Camii Dinler Müzesi'ne dönüştürüldü.

Şehir bir kültür ve ekonomi merkezi idi

Balkanlar’a adını veren Balkan dağı eteklerindeki Eski Zağra şehri, Bulgaristan’ın önemli yerleşim yerlerinden ve Güneydoğu Avrupa'nın en eski şehirlerinden biri. Geçmişte farklı isimlerle anılan şehir, 1971'den bu yana Stara Zagora yani "Eski Zağra" adına sahip. Stara Zagora Bulgaristan'ın en hızlı gelişen ekonomik merkezi. 150 bine yakın nüfusu var.

Traklar tarafından kurulduğu bilinen şehirdeki ilk yerleşim neolitik dönemde başladı. Roma İmparatorluğu döneminde orta ölçekli şehirlerden biriydi. Kendi parasını basmaya ve bunları imparatorluğun en büyük ticaret merkezlerine dağıtmaya hakkı vardı. 2‘inci ve 3’üncü asırda Trakya’nın en büyük ve ihtişamlı şehirlerinden biriydi. Şehrin o dönemki ismi Avgusta Trayana idi. Şehir özellikle termal sular, kaplıcalar, kaynaklar, surlar ve elbette ki o antik döneme has olan amfi tiyatro ve forum meydanlarıyla dikkat çekiyordu. Şimdi bütün bu antik kompleks şehrin tam merkezinde bulunuyor.

Osmanlı yönetiminde de şehir kültür ve ekonomi merkezi oldu. Şehrin adı 1878’den önce Bulgarca olarak değiştirildi. İstanbul'daki kilise konseyinin 1870'de Eski Zağra'da piskoposluk kurmasıyla, Osmanlı Devleti'nin resmî belgelerinde Türkçe isminin Bulgarca çevirisi olan Stara Zagora’nın kullanılmasına karar verildi.

Bugün modern ve hızla gelişen bir şehir olan Eski Zağra, geniş caddeleriyle ve yeşil alanlarıyla dikkat çekiyor. Büyük bir üniversite şehri olan Eski Zağra ıhlamur ağaçları ve şairleriyle de ünlü.

Şehir aynı zamanda Trakya'daki en eski Bulgar tiyatrosu olan Geo Milev Drama Tiyatrosu'na da ev sahipliği yapıyor. 1925'de Sofya Operası'nın ardından Eski Zağra Devlet Operası adıyla açılan ikinci opera binası da burada bulunuyor. Şehrin üzerinde yükselen bu dev ihtişamlı anıt, Bulgarlar’ın kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesinde ilk milli simgelerinden olan Samara bayrağını ifade ediyor. Etrafı ise yemyeşil bir park ve ormanlı alanı. Buraya gelenler sadece anıtı görmek için değil, aynı zamanda şehri seyre dalmak için geliyor. Eski Zağra doğal güzellikleri, kaplıcalar ve tarihi ile turistleri kendine çekmeyi başarıyor.

 

 

Sevda Dükkancı

Yayın Tarihi: 29 Nisan 2016 Cuma 12:16 Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2016, 12:16
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26