banner17

Yüzlerce yayınevi Moskova Kitap Fuarı'nda buluştu (video)

Moskova Uluslararası Kitap Fuarı 27. kez düzenlendi. Farklı ülkelerden yayınevlerinin katıldığı fuarda Çin ve İran standları dikkat çekti. Dört gün süren fuarda okurlar hem aradıkları kitapları buldu, hem de sevdikleri yazarlarla buluştu. Türkiye standıysa çeşitliliği ile ziyaretçilerden tam not aldı.

Yüzlerce yayınevi Moskova Kitap Fuarı'nda buluştu (video)

Rusya, bu yıl 27.kez Moskova Uluslararası Kitap Fuarı'na kapılarını açtı. Sovyetler döneminin simge mekanlarından Vidinha'da gerçekleştirilen fuara Avrupa, Amerika, Afrika ve Asya'dan bir çok yayınevi katıldı. 4 gün süren fuarda on binlerce okur, sevdikleri kitaplar ve yazarlarla buluştu.

Kitap fuarı, uluslararası niteliğine uygun olarak her yıl genişleme hedefiyle biraz daha büyüyor. Rusya'ya dönük izolasyon politikasına rağmen Batı'dan fuara katılan yayınevleri bu tezi doğruluyor. Bu yılki fuarda, Rusya'nın popüler isimleri ve yabancı yayıncılarla birçok söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşilerin ana teması “İnternetin Yayın Dünyasına Etkileri”. Rusya genelinde 500 yayıncının katıldığı fuarda, elektronik yayıncılık alanında öne çıkan örnekler farklı bir bölümde toplandı. Çin ve İran'ın bu yıl kitap fuarına büyük standlarla katılması dikkat çekti.

Türkiye standı göz doldurdu

Her yıl olduğu gibi fuara yine iddialı bir şekilde katılan Türkiye standında çeşitlilik göze çarptı. Rusça'ya çevrilen Türk klasiklerinin yer aldığı stand, geçen yıl olduğu gibi Rus okurların büyük ilgisiyle karşılaştı. Türkçe eserlerin dünya genelinde tanınabilmesi için ortaya çıkan TEDA projesi de Moskova kitap fuarında ziyaretçilerle buluştu.

Fuardaki ilgiyi beğendiklerini belirten TEDA yetkilileri, mevcut uğraşlarının Avrupa'daki fuarlarda devam edeceğini de belirtti. TEDA fuar sorumlusu Orhan Açıkgöz, projeyle ilgili şu şekilde konuştu: "Türkiye'nin dışa açılımında evrensel bir öneme sahip proje. Biz bu projemizle uluslararası okurlarla Türk yayıncılığını, Türk edebiyatından eserleri buluşturmayı düşünüyoruz. Fuarlar da önemli bir araç oluyor."

Klasik yayıncılığın geleceği tartışıldı

Ancak fuarı bu yıl ziyaret eden Ruslar, kitap fiyatlarından şikayetçiydi. Fakat kitapların çeşitliliği fiyatları unutturdu, herkesin yüzünü güldürdü. Okulların yeni açılması velileri fuara yönlendirirken, üniversıte çağındaki öğrenciler de kendi bölümleriyle alakalı yayınlar için standları doldurdu.

Standlarda en fazla ilgiyi yine bilim kurgu ve tarih kitapları gördü. Fuarı gezen bir kadın okur şu şekilde konuştu: “Son zamanlarda giderek büyüyen korku dolu bir tartışma var. Bu tartışma; elektronik yayıncılığın klasik yayıncılığı ortadan kaldırma ihtimali. Bu fuarda da gündem buydu. Yani sadece yuvarlak masa toplantılarında ya da söyleşilerde değil, ziyaretçilerle yayıncılar, yazarla okur arasında hep bu meselenin konuşulduğunu gördük. Ben bu tartışmada kötümser tarafta değilim, yakın zamanda böyle bir ihtimal görmüyorum.”

Her yıl tekrarlanan ve bu yıl 27. kez düzenlenen Uluslararası Moskova Kitap Fuarı'nın önümüzdeki yıl daha da genişletilmesi planlanıyor.

 

Barış Mutlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2015, 11:53
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20