Yunus Emre'nin mesajı dünyaya yayılıyor (video)

Dervişliğin, derviş gönüllülüğün sembol ismi Yunus Emre’nin yaşayışıyla asırlar sonrasına da feyzini yaymaya devam ediyor. O'nun manevi kimliği etrafında kurulan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi farklı coğrafyalarda Yunus Emre'nin düşüncesini ve Türk kültürünü yansıtan etkinlikler gerçekleştiriyor.

Yunus Emre'nin mesajı dünyaya yayılıyor (video)

Büyük Türk mutasavvıfı ve tasavvuf edebiyatının önde gelen temsilcisi Hz. Yunus Emre, 1240 yılında dünyaya geldi. Çocukluk dönemi, Anadolu Türklüğünün Moğol akın ve yağmalarıyla perişan olduğu zamanlara şahit oldu. İçinde yaşadığı çalkantılı yıllar kendisine istikrarlı bir düzen imkânı tanımadı.

Kaynaklarda Hacı Bektaş-ı Veli Dergahı'nda bulunduğu söylenen Yunus Emre Hazretleri, Hz. Tapduk Emre’ye intisab etti. Kendi ifadesiyle onu "Bizim Yunus" yapan manevi yükselişini, 30 yıl hizmetinde bulunduğu Tapduk Emre’nin dergâhında buldu.

Hz. Yunus Emre’nin yaşadığı yıllar sadece siyasî olarak değil, mezhep ve inanç noktasında da çalkantılı bir dönemdi. Böyle bir dönemde Allah sevgisini, aşk ve güzel ahlakla ilgili fikirlerini şiirle yaydı, her türlü batıl inanca karşı bir birliğin oluşmasında önemli vazifeler yaptı. Şiirlerinde Allah ve Peygamber Aleyhisselam aşkına ve buradan neşet eden insana önemli bir yer verdi. “Yaradılanı severim, yaradandan ötürü” sözleri bunu en güzel açıklayan dizeleri olarak Türk-İslam kültüründeki yerine kazındı.

Âlem-i cemâle intikal ettiğinde Türk-İslam birliği sentezinin tohumunu çoktan atmıştı. Dünyadan göçtükten sonra pek çok yerde mezarının olduğunun iddia edilmesi de, onun insanlar tarafından ne kadar sevildiğinin önemli bir göstergesi oldu. Şiirlerinde saf Anadolu Türkçesi’ni bütün sıcaklığıyla yansıtan Yunus Emre Hazretleri bugün de bu toprakların en büyük değerlerinden birisi olarak önemini sürdürüyor.

Kosova'da Yunus Emre sevgisi

Eserleri ile çağlara ışık tutan Yunus Emre Hazretleri, Türk edebiyatçıların yanısıra, Kosovalı edebiyatçıların da büyük ilgisini çekiyor. Hz. Yunus'un birçok şiiri, Kosova'da Arnavutça, Boşnakça ve İngilizce'ye çevrilerek okurlarla buluşuyor. Kosova'da Yunus Emre eserleri genç nüfus ve üniversite öğrencileri tarafından büyük ilgi görüyor. Türk kültürünün tanıtılması konusunda hizmet veren yerlerin başında da Kosova'da hizmet veren Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri geliyor.

Adını büyük İslam velisi Yunus Emre'den alan bu merkezler hem Yunus'un adını yaşatıyor, hem de öğretisinin yayılmasında önemli rol oynuyor. Hz. Yunus'un yüzyıllar önce kayda geçen sözleriyse Yunus Emre Merkezi'nde yer alan kütüphanelerde muhafaza ediliyor.

Birçok edebiyatçının ilham kaynağı olarak gördüğü Hz. Yunus Emre ile ilgili etkinlikler de düzenleniyor. Kosova'da Yunus Emre'nin hayatı ve eserleriyle ilgili ilk konferans tarihçi ve araştırmacı yazar Raif Virmiça tarafından gerçekleştirildi. Virmiça, tarihi eserler ve Osmanlı mimarisiyle ilgili geniş bir arşive sahip. Aynı zamanda müzikle ilgili çalışmalara da imza atan Raif Virmiça, Hz. Yunus Emre'nin ilahilerini de derledi. Büyük İslam velisi Hz. Yunus Emre, tüm dünyada olduğu gibi Kosova'da da yaşatılmayı sürdürüyor.

Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, Kosova'da birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Yunus Emre Türk Enstitüsü'nün yürüttüğü "Kültürel Mirasın İhyası Projesi" kapsamında tahrip olmuş mimari eserlerin yenileme çalışmalarına imza atılıyor. Türkçe kursların yanısıra, yurtdışındaki merkezlerde kültürel ve sanatsal faaliyetler yürütülüyor, bilimsel araştırmalara destek veriliyor.

Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, Türkiye'den gelen yazar ve araştırmacıları da sık sık konuk ediyor. Düzenlenen panel ve konferanslarla, iki ülke arasında tarihi bağların yani sıra kültürel birlikteliğin de arttırılması hedefleniyor. Balkanlar'da birçok şubesi bulunan, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Kosova'da başkent Priştine'nin yanı sıra, Prizren ve İpek şehrindeki şubeleri ile de Kosovalılara hizmet taşımayı sürdürüyor.

Arnavutluk'ta Yunus Emre sevgisi

Türk dili, kültürü ve sanatı, Yunus Emre Türk Kültür merkezleri aracılığıyla dünyaya duyuruluyor. 24 ülkede faaliyet gösteren merkezlerin ikincisi Arnavutluk'un başkenti Tiran'da açıldı. Başkentin yanısıra İşkodra kentinde de bir şubesi bulunan merkezler, ülke çapında tanıtım projelerine de imza atıyor.

Bu faaliyetlerin en önemlilerinden biri de Türkçe kursları. Kurslardan, hem ülkede Türkoloji bölümlerinde eğitim gören öğrenciler faydalanıyor, hem de Türkçe öğrenmek isteyen Arnavutlar için destek sağlanıyor. Merkezde Türkçe derslerinin yanısıra Türk mutfağı, fotoğrafçılık, el sanatları, gibi farklı kurs seçenekleri sunuluyor.

Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, tanıtım faaliyetleri kapsamında çeviri çalışmaları da yapıyor. Bu sayede Türkçe'den Arnavutça’ya çevrilen birçok kitap Arnavut okurlarla buluşuyor. Şemsettin Sami, Orhan Kemal gibi ünlü yazarların eserleri Arnavut okurlar tarafından ilgiyle takip ediliyor.

Merkez, yıl boyu düzenlediği kültür sanat faaliyetleri ile de adından sıkça söz ettiriyor. Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı nedeniyle düzenlenen sempozyum, ünlü ressam Devrim Erbil'in "İstanbul’dan Sevgilerle" adını taşıyan resim sergisi, müzisyen Tuluyhan Uğurlu'nun piyano konseri son aylarda düzenlenen faaliyetlerden yalnızca bir kaçı.

Tiran Yunus Emre Kültür Merkezi'nde her ay düzenli olarak sinema gösterimleri de düzenleniyor. Türk sinemasının seçkin örnekleri Arnavut sinema tutkunları tarafından merakla izleniyor. Merkez, Yunus Emre Enstitüsü ile birlikte Arnavutluk'un uluslararası nitelikte sanat, kültür, tarih ve din gibi alanlarda yapılan araştırmalara da destek sağlıyor.

Adını büyük Türk halk şairi Yunus Emre'den alan Yunus Emre Kültür Merkezi, Arnavutluk ve Türkiye arasında dostluk köprülerini güçlendirmeye devam ediyor.

Makedonya'da Yunus Emre sevgisi

Anadolu'nun büyük velilerinden Hz. Yunus Emre, şiirleri ve felsefesiyle yalnızca Anadolu topraklarını değil, çok geniş bir dünyayı etkisi altına aldı. Yunus Emre Hazretleri'ni Makedonya edebiyat çevresiyle tanıştıran isim ise, kendi bir şair olan İlhami Emin. 1931 senesinde Radoviş'te dünyaya gelen ve bugüne kadar eğitim, kültür ve medya alanlarında önemli görevler üstlenen Emin'in, Yunus Emre'nin şiirlerini Makedonca'ya tercüme ettiği iki kitabı bulunuyor.

İlk şiirini bundan 60 yıl önce kaleme alan İlhami Emin'in ilk Türkçe kitabı ise 1970 yılında yayınlandı. Yunus Emre çevirilerini edebi çalışmaları içinde ayrı bir yere koyan Emin, Hz. Yunus Emre'nin yaşayışının bütün dünyaya örnek olması gerektiği görüşünü savunuyor.  İlhami Emin, Yunus Emre Hazretleri'nin şiirlerinin taşıdığı manayı içinde hissederek, adeta yeniden yorumlayarak çevirileri yaptığını söylüyor. Emin, tercümelerin büyük beğeni toplamasını da buna bağlıyor.

Yunus Emre isminin Makedonya kamuoyunda daha sık duyulmasını sağlayan bir diğer unsur ise Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri. Merkezler, Yunus Emre'nin adına yakışır bir şekilde Türk kültürü, tarihi ve dilinin tanıtımı adına ülke genelinde çalışmalar yürütüyor.

Kırgızistan ve İran'da Yunus Emre sevgisi

Yunus Emre’nin şiirlerini Kırgızca'ya çeviren Türkolog Altınbek İsmailov, Sevgi Sultanı Yunus Emre adıyla bir tez çalışması yayınladı. Hocası, ünlü şair Türkolog Salican Cigitov’un yönlendirmesiyle Yunus Emre’nin şiirleri ile tanışan İsmailov, şimdilerde ünlü ozanın diğer yapıtlarını Kırgızca'ya kazandırmak için çalışıyor. İsmailov, Bişkek'te yoğun ilgi gören Yunus Emre ile ilgili yeni kitap üzerine çalışıyor.

Tahran Yunus Emre Türk Kültür Merkezi de yüzlerce yıl öncesinden günümüze uzanan bir sevgi ve hoşgörü köprüsü olan Yunus Emre Hazretleri'ni İranlılara tanıtmak için faaliyetler yürütüyor. Ünlü mutasavvıf ve halk şairi Yunus Emre’nin İran’daki yolculuğu yeni yeni başlıyor. Yunus Emre hakkında yapılan çalışmalar da, Tahran'daki Yunus Emre Kültür Merkezi ile hayat buluyor.

Tarih boyunca önemli şair ve filozof yetiştiren İran topraklarında, Yunus Emre'nin geçmiş dönemlerdeki varlığı hakkında fazla bir bilgi yok. Yunus Emre Kültür Merkezi, İran'da Yunus Emre'nin geniş kitleler tarafından tanınması için önemli kültür sanat faaliyetlerine imza atmayı sürdürüyor.

 

Hamza Türkyıldız haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2015, 09:46
YORUM EKLE

banner19