Yunus Emre Tahran'da anıldı (Video Haber)

Kuruluşunun 1. yılını geride bırakan Tahran Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nde Türk kültürünü İran'da yaşatmak için çeşitli çalışmalar yapılıyor.

Yunus Emre Tahran'da anıldı (Video Haber)Tahran Yunus Emre Türk kültür merkezi birinci yılını def müzik grubunun dansları ve müzikleri eşliğinde geride bıraktı.

Yunus Emre Türk kültür merkezi müdürü Mehmet Emin Arslan "bu 1 yıllık müddet zarfında çeşitli faaliyetlerimiz, ebru, hat, tezhip kurslarımız oldu. Minyatür derslerimiz oldu. Öğrenci sayımız itibariyle ciddi rakamlara ulaştık. Halihazırda 650 talebe ile faaliyetlerimizi sürdürüyoruz" dedi.

Türk kültürünü İran'da yaşatan merkezde, Türkçe kitapların yer aldığı bir de kütüphane bulunuyor.

Yunus Emre kültür merkezinin 1. senesindeki ilk etkinliği de meşhur şair ve mutasavvıf Yunus Emre ve şeyh Sadi Şirazî'nin hayatı programı oldu. Sadi Şirazî ve Yunus Emre, İranlı ve Türk akademisyenler tarafından tanıtıldı.

Yunus Emre'yi; şairin, hayatı ve eserleri konusunda önemli çalışmalara imza atan Yard. doç. Dr. Mustafa Tatçı anlattı. Tatçı "Yunus Emre evde, çarşıda, pazarda günlük olarak kullandığımız Türkçemizi kendi gönül dünyasında yoğurarak, gönül dili, aşk dili, hak ve hakikat dili haline getiren büyük ustamızdır. Dil mütehassısı bir lisan virtüözüdür" dedi.

Programa katılan Mustafa Aydoğan da, Şeyh Sadi Şirazî ile Yunus Emre'nin dönemin en mühim mutasavvıf şairlerinden olduğunu vurguladı. Tahran'da düzenlenen programın diğer ayağı da Sadi Şirazî'nin kabrinin bulunduğu Şiraz’da yapıldı.

 

Fatih Sabuncu bildirdi

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2013, 09:35
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13