Yunus Emre Enstitüsü 5 yıldır dünyaya Türkçe öğretiyor (video)

5 yıl önce kurulan Yunus Emre Enstitüsü, Türkçeyi ve Türk kültürünü 30'dan fazla kültür merkezi aracılığıyla dünyaya tanıtıyor. Yunus Emre adına hazırlanan bölümlerin bulunduğu merkezlerde öğrenciler Türkçeyi Yunus Emre'nin şiirleriyle öğreniyor.

Yunus Emre Enstitüsü 5 yıldır dünyaya Türkçe öğretiyor (video)

Adını, şiirleri bugün de büyük ilgi uyandıran büyük mutasavvıf Yunus Emre'den alan Yunus Emre Enstitüsü 2009'da kuruldu. Enstitünün amacı Türk kültürü ve dilini dünyaya tanıtmak. Yunus Emre Enstitüsü'nün bugün farklı ülkelerde 30'un üzerinde kültür merkezi bulunuyor. Enstitü Balkanlar'dan, Ortadoğu'ya, Orta Asya'dan Avrupa'ya uzanan merkezlerinde öncelikle Türkçe eğitim ve öğretim çalışmaları yürütüyor.

Enstitünün başkanı Hayati Develi, Türkçeyi Avrupa Birliği dil çerçevesinin müfredatına uygun şekilde öğrettiklerini vurguladı. Hayati Develi şu şekilde konuştu: "Türkçeyi Avrupa Birliği dil müfredatı çerçevesinde onun kazanımlarına ve müfredatına uygun şekilde öğretiyoruz. Türkçeyi öğretme konusunda sertifikalar almış okutmanlar eliyle özel sınıflarda özel kitaplarda öğretiyoruz. Bu işte de iyi bir başarı seviyesi tutturduğumuza inanıyoruz. İkinci olarak yaptığımız iş Türkiye'nin kültürel tanıtım ve temsilidir. Bu işi gerçekleştirebilmek için konser, seminer, sergi, kurs gibi programlar düzenledik, düzenlemeye de devam edeceğiz."

Türkçe kurslarına Orta Asya Türk Cumhuriyetleri, Balkanlar ve Ortadoğu'da büyük ilgi

Yabancılara yönelik düzenlenen Türkçe kursları ile bugüne kadar 50 bin öğrenci Türkçe öğrendi. 10 bin öğrenciye yüz yüze Türkçe eğitimin verildiği merkezlerdeki kurslara devam eden öğrenci sayısı ise yaklaşık 4 bin. Türkçe kurslar özellikle Orta Asya Türk Cumhuriyetleri, Balkanlar ve Ortadoğu'da büyük ilgi görüyor.

5-9 Mayıs haftasında çeşitli etkinliklerin düzenlendiği Uluslararası Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası'nda ise öğrenciler Türkçeyi Yunus Emre'nin şiirleriyle öğreniyor. Yunus Emre köşelerinin oluşturulduğu merkezlerde Yunus Emre'yi anlamak temasıyla programlar düzenleniyor. Çeşitli seminer, sempozyum, konferans ve paneller düzenlenen merkezlerde, kültür ve sanat dünyasının önde gelen isimleri sanatseverlerle buluşuyor.

Yunus Emre Enstitüsü Türkçe kursların yanı sıra yurtdışındaki merkezlerde bilimsel araştırmalara destek veriyor. Dünyanın saygın üniversiteleri ile yapılan anlaşmalarla Türkiye Çalışmaları Araştırmaları Merkezleri destekleniyor ve dünyada Türkiye araştırmacılarının yetiştirilmesine katkı sağlanıyor.

35 ülke ve 3 özerk cumhuriyette, 51 bölüm ile Türkoloji alanında imzalanan protokollerle de söz konusu üniversitelerin Türkoloji ve Türk Dili Edebiyatı bölümlerinin, öğretim elemanı ve kaynak kitap ihtiyacı da enstitü tarafından karşılanıyor.

100 Türkiye Kütüphanesi projesi ile dünyanın farklı ülkelerinde her biri 2 bin kitap kapasiteli yüz kütüphane kuruluyor. Bosna Hersek'ten Arnavutluk'a, İran'dan Fransa'ya Türk dili ve kültürünü tanıtan Yunus Emre Enstitüsü, merkezlerin sayısını artırmayı planlıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2014, 11:42
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26