Yunanların Kavalalı Mehmet Ali Paşa sevdası

Yunanistan'da birçok şehir ismini mitolojiden ve Antik Yunan'dan alıyor. Ülkede Osmanlı’dan kalan tek şehir ismi ise Kavala. Yunanların bu hareketle, Osmanlı’ya ihanet eden Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın ismini sonsuza kadar yaşatmayı hedefledikleri söyleniyor. Derya Köseoğlu yazdı.

Yunanların Kavalalı Mehmet Ali Paşa sevdası

 

 

Bugün Yunanistan sınırları içinde bulunan şehirlerin, Antik Yunan'dan Osmanlı dönemine kadar birçok kez ismi değişti. Birçok yerleşim yerinin adı Batı Trakyalı Türkler tarafından resmi isimlerinden farklı adlarla biliniyor. Osmanlı devrinden beri ismi değişmeyen tek şehir ise Kavala.

Atina şehri ismini antik Yunanların savaş tanrıçasından alıyor. Yunan mitolojisine göre tanrıça, Atina şehrin baş tanrıçası ve koruyucusuymuş. Atina'nın simgesi olan Parthenon Tapınağı da tanrıça Atina'ya ithafen yapılmış.

Osmanlıların Selanik olarak isimlendirdiği Thessaloniki şehri ise, ismini Büyük İskender’in torunlarından olan şehrin kurucusu Kassandros'un eşinin isminden alıyor. Kassandros'nun eşi Thessaloniki milattan önce 4. yüzyılda yaşamış bir Makedon prensesiydi.

Gümülcine adını bir nineden alıyor

Batı Trakya'da ise bugün Yunan resmi makamlarının kabul ettiği şehir, köy isimleri ile Batı Trakyalı Türklerin kullandığı Türkçe isimler birbirinden farklı.

Yunancada “Komotini” olarak anılan Gümülcine'nin ismini şehirde yaşayan kömürcü bir nineden aldığına dair bir inanış var. Ancak şehrin Bizans dönemindeki adının Kumucina olduğu biliniyor. Yunanca “Ksanthi” ismini taşıyan İskeçe şehri de ismini Türkçe'deki eskice kelimesinden alıyor.

Yunanca'da “Aleksandrupoli”, yani Aleksander'ın şehri olarak bilinen Dedeağaç, 1919'a kadar bu ismiyle anılıyordu. Şehrin ismini ömrünün büyük bir kısmını bir ağacın gölgesinde geçiren ve oraya defnedilen bir dervişten aldığına inanılıyor.

1920'de Yunan yönetimine geçtiğinde ismi değiştirilen şehre, yakın zamanda ölen Kral Aleksander'ın ismi verilmişti.

Kavala’nın ismi değişmedi

Batı Trakya ile Selanik arasında, Türk izleri taşıyan bir başka kent ise Kavala. Kavala isminin doğuşuna ilişkin çeşitli rivayetler olsa da, Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın doğduğu şehrin ismi Osmanlı'dan ayrıldıktan sonra da değişmedi. Osmanlı'ya ihanet eden bir ismi ilelebet yaşatmak için şehrin isminin değiştirilmediği söyleniyor.

Batı Trakya'daki çoğu köyün Türkçe ve Yunanca isimleri farklı. Yunanca ismi “Ehinos” olan Şahin Köyü bunlardan biri. Bu köy de diğerleri gibi isimleri, gelenekleri, kültürü ile Batı Trakya Türk Müslüman davasında ön saflarda durmayı başaran köylerden.

Konya ve Kadıköy’ün yenileri var

Nüfus mübadelesi de Yunanistan'daki yer isimlerinin değişmesine neden oldu. Binlerce Türk'ün göçtüğü, Avrethisar Köyü de bunlardan biri. Şehrin şimdiki ismi Avrethisar'ın birebir Yunanca çevirisi olan Yinekokastro ismini taşıyor.

Yunanistan'daki bazı yer isimleri ise Anadolu'dan geliyor. İstanbul ve Anadolu'dan Yunanistan'a göçen Rumlar, doğdukları yerlere olan özlemlerini ifade etmek için burada kurdukları yeni yerleşim yerlerine, “Yeni Konya”, “Yeni Kadıköy” gibi isimler vermişler.

 

 

Derya Köseoğlu yazdı

Yayın Tarihi: 28 Ocak 2014 Salı 16:07 Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2014, 17:02
banner25
YORUM EKLE

banner26