Yunanistan'ın da İzmir'i Kadıköy'ü var (video)

Yeni Konya, Yeni İzmir, Yeni Kadıköy... Bu semt isimleri Yunanistan'ın başkenti Atina'dan... Anadolu'dan gelen bu isimler mübadele nedeniyle doğduğu yeri terk etmek zorunda kalanların özlemini simgeliyor.

Yunanistan'ın da İzmir'i Kadıköy'ü var (video)

 

Türkler ve Rumlar, asırlarca birlikte yaşadığı topraklardan 1830'lara gelindiğinde ayrıldılar. 1923 nüfus mübadelesi, 1960'lardaki Kıbrıs sorunu, ekonomik ve sosyal nedenler Türkiye'deki Rumların Yunanistan'a, Yunanistan'daki Türkler’in de Türkiye'ye göçmesine neden oldu.

Ancak insanların köklerini koparması kolay olmadı. Geride bırakılan topraklara duyulan özlem hiç azalmadı. Ege, Anadolu ve İstanbul'dan Yunanistan'a gelen Rumlar derinden hissettikleri özlemi az da olsa hafifletebilmek için doğup büyüdükleri yerlerin isimlerini Yunanistan'a taşıdı.

Rumlar, Yunanistan'a geldiklerinde kendileri gibi Anadolu’dan göçenlerle kurdukları yerleşim yerlerine özlemlerini çektikleri memleketlerin isimlerini verdiler. Nea Smirni, yani Yeni İzmir de bu semtlerden biri.

Bozcaada'da Nea Smirni de semtinde Rumca adıyla, Tenedos olarak anılıyor. Bazı sokaklar ise Menekşe Sokak gibi Türkçe isimlere sahip. Birçok Gökçeadalı Rum'un yerleştiği semtte Gökçeadalılar Derneği de bulunuyor. Sohbetlerde kimi zaman eskiler anılıyor, kimi zaman da Türkiye'de kalan dostlara dair haberler paylaşılıyor.

Dernek, Türkiye'den izler taşıyan kültürel aktivitelere de ev sahipliği yapıyor. Aralık 2013'te Atinalılarla buluşan, Konya Sille'yi anlatan bir sergi de Anadolu'dan onlarca yıl önce göçen Rumların torunlarını, dedelerinin toprakları ile buluşturmuştu.

Bugün Yeni Kadıköy, Yeni Konya, Yeni Foça gibi adında Anadolu'ya ait özlemi taşıyan birçok semt iki ülke arasında birer köprü olmaya devam ediyor.

 Derya Köseoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2014, 14:26
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26