Yıldırım Ağanoğlu Üsküp'te Konuştu (video)

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü, tarihçi ve yazar Yıldırım Ağanoğlu'nu ağırladı. 'Ana Vatandan Anne Vatana' adlı konferans için annesinin memleketine giden Ağanoğlu, Osmanlı’nın Balkan politikasını, kendi hayatından örneklerle anlattı.

Yıldırım Ağanoğlu Üsküp'te Konuştu (video)

Araştırmacı - yazar Yıldırım Ağanoğlu, Yunus Emre Enstitüsü Üsküp Merkezi’nin davetlisi olarak "Ana Vatandan Anne Vatana" başlıklı bir konferansta konuştu. Annesinin memleketi olan Üsküp’te soydaşlarıyla buluşan Ağanoğlu, Türkiye’de doğup büyümesine rağmen göçün acısını derinden hissettiğini belirtti.

Balkanlar’ı üç kavramla özetleyen Ağanoğlu, bu topraklarda kalan soydaşlar, akraba topluluklar olan Boşnaklar ve Arnavutlar ile diğer etnik ve dini menşeli komşu milletlerin, kendi hallerine bırakıldıklarında aslında barış içinde yaşamayı bildiğinin altını çizdi.

Göçmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Ağanoğlu, ailesinin hatıralarından da yola çıkarak Balkanlar’ı ve Osmanlı Devleti’nin Balkan politikasını anlattı. Osmanlı arşiv belgelerinin, Balkan topraklarına yapılan yatırımların belgesi niteliğinde olduğunu vurgulayan Ağanoğlu, bölge halklarına dışarıdan empoze edilmiş emperyalist düşüncelerin Osmanlı Devleti hakkında imparatorluk iddialarını gündeme getirdiğini ifade etti.

Türk nüfusun Balkanlardan tasfiyesi

Rumeli’nin kaybını bir vatan kaybı olarak nitelendiren Ağanoğlu, etnik ve dini farklılıklarına rağmen Balkan halklarının aslında barıştan yana olduğunu ancak ırkçılık faaliyetlerinin bu topraklarda ayrışmayı körüklediğini belirterek, yaşanan göçlerin hayatları nasıl parçaladığını ve insanlar arasına nasıl sınırlar ördüğünü katılımcılarla paylaştı.

İkinci Dünya Savaşı sonrası Makedonya topraklarında Müslüman direnişinin sembolü haline gelen Yücelciler hareketinin de hedeflerine değinen Ağanoğlu, 1912’de siyasal olarak Türkler’in Rumeli’den tasfiyesi sonrasında, 1950’li yıllarda Yücelciler’e yönelik operasyonun Türkler’in nüfus olarak tasfiyesinin de önünü açtığını belirtti.

Özellikle 1950 sonrası yaşanan göçlerin hem geride kalanlara hem de göç edenlere neler yaşattığı üzerine samimi bir ortamda gerçekleşen konferans, Makedonya genelinden dinleyicileri ağırladı.  

 

Esra Hasip

Yayın Tarihi: 26 Mayıs 2016 Perşembe 14:36 Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 14:36
banner25
YORUM EKLE

banner26