Yeraltında sıradışı bir cami (Video Haber)

Dünya Mimarlık Festivali'nde birinci seçilen Sancaklar Camii, alışılmışın dışındaki mimarisi ile görenleri şaşırtıyor..

Yeraltında sıradışı bir cami (Video Haber)

 

Hira mağarasından esinlenerek yerin altına inşa edilen Sancaklar Camii, Dünya Mimarlık Festivali'nde dini yapılar kategorisinde birincilik aldı. Aşina olduğumuz cami mimarisinden epey farklı bir tarzda inşa edilen caminin yakın zamanda ibadete açılması bekleniyor.

Yerin altına inşa edilen dünyadaki tek cami olan Sancaklar, İstanbul'un Büyükçekmece ilçesinde. Caminin çizimi, ünlü mimar Emre Arolat'ın imzasını taşıyor.

Yerin yedi metre altında özgün bir eser olan Sancaklar Camii, Hazreti Muhammed'e (s.a.s) ilk vahyin indiği Hira Mağarası'ndan esinlenerek inşa edilirken, yapımı da 1 buçuk yıl sürdü. Yer altındaki caminin içi, gün ışığı ve led ampüllerle aydınlatılıyor. Sadeliğin ön planda olduğu Sancaklar Camii'nde aynı anda 650 kişi ibadet edebilecek.

Büyükçekmece Müftüsü Mehmet Narin cami hakkında şunları söylüyor: "Camiler Allah'ı zikretme ve tefekkür etme yeridir. Zikrin en yücesi ise namazdır. Kabe-i Muazzama'nın birer şubesi olan camilerimiz, mübarek mekanlardır. Karaağaç Mahallesi mıntıkasındaki bu camimiz bir ihtiyaçtı ve villaların yoğunlukta olduğu bölgede mabed yoksunluğu büyük bir eksiklikti.”

Modern yapısının yanısıra, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden izler de taşıyan caminin yapımında doğal taşlar tercih edildi. 1200 metrekarelik bir alana inşa edilen Sancaklar Camii'nin minaresinin iki yanında Allahu Ekber yazılı.

2011 yılının Mayıs ayında temeli atılan İstanbul Büyükçekmece Sancaklar Camii'nin bütün hazırlıkları tamamlandı. Farklı mimarisi ile dikkat çeken caminin ibadete açılmasına sayılı günler kaldı.

 

 

Eda Sinem Bakioğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2013, 11:12
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hanım
Hanım - 6 yıl Önce

Farklı bir cami olmuş, merak ettim. Ama yeni yapılan her camide olduğu gibi burada da aklıma takılan soru kadınlara ayrılan yer ve engelli dindaşlarımızın camiye kolaylıkla girip giremeyeceği. Mübarek olsun!

banner19

banner13