Yalnızca kadın eserlerinden oluşan kütüphane (video)

stanbul'un tarihi semtlerinden Balat'ta 25 yıl önce kurulan Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi, kadın tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için zengin arşive sahip.

Yalnızca kadın eserlerinden oluşan kütüphane (video)

Mektuplar, kadın örgütlerine ait dokümanlar, filmler, afişler ve kadınlar hakkında hiçbir yerde bulunmayan belgeler, İstanbul'da, Fatih ilçesinin Balat semtinde Kadın Eserleri Kütüphanesi'nde. Türkiye'de ilk ve tek olma özelliği taşıyan merkez, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı adı altında 25 yıldır hizmet veriyor.

Serüvenine, 1990 yılında 100 kitapla başlayan kütüphane bugün eşsiz bir kaynak niteliğinde. Yıllar içinde gazete küpürlerleri, afişleri ve görsel malzemeleri ile zenginleşen ve geniş arşiviyle kadın konulu araştırma yapmak isteyen herkese kapılarını açan Kadın Eserleri Kütüphanesi'nde 13.000'e yakın kitap ve 6000'i aşkın makale yer alıyor.

Kütüphane aynı zamanda Osmanlıcadan Türkçeye çevirdiği süreli yayınları ile cumhuriyet dönemine de ışık tutuyor. Balat'ta Bizans dönemine ait tarihi bir binada hizmet veren Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi, özel arşiv ve nadir eserler gibi koleksiyonlarının yanı sıra kadın konulu kitap, makale ve teze ev sahipliği yapıyor.

Kütüphane bünyesinde yer alan eserler arasında ulusal çapta kadın konulu katolog ve bibliyografyalar da bulunuyor. Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi'nin koleksiyonu, hiçbir yerde yayınlanmamış olması şartıyla kabul ettiği kadın konulu eserleri ile büyümeye devam ediyor. Kütüphane aynı zamanda, sergilere ev sahipliği yaptığı dönemde sanatçıların vakfa bağışladığı eserlerden oluşan bir resim seçkisi de sunuyor.

 

Ayşe Gülgün Sonuşen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2015, 10:56
YORUM EKLE

banner19