Yalnız Kalan Tarihi Caminin Muhafızı: Hüseyin El Gosh (video)

Lübnan'ın Dayrul Kamer Köyü, Osmanlı döneminde önemli merkezlerden biriydi. Köyde 1493 yılında Fahreddin Manul Evvel tarafından bir cami inşa edildi. Cami bugün eski günlerini arıyor. Cemaati kalmayan cami, köyden bir gönüllü tarafından idare ediliyor.

Yalnız Kalan Tarihi Caminin Muhafızı: Hüseyin El Gosh (video)

Lübnan’ın yüksek kesimlerinde bulunan tarihi Dayru’l Kamer Köyü, farklı mezheplerden grupları barındırıyor. Köyün ortasında Fahreddin Manul Evvel tarafından yaptırılan küçük bir cami bulunuyor. Köy Osmanlı zamanında bölgenin en önemli merkezlerinden biriydi. Ancak Osmanlılar’ın çekilmesi ve peşi sıra yaşanan gelişmelerle önemini yitiren cami şimdi ise mescid vazifesi görüyor. Fahreddin Manul Evvel tarafından 1493 yılında inşa edilen cami, Memlük ordusunun Lübnan'da bıraktığı önemli eserlerden birisi. Bölgeyi kontrol altına alan Osmanlı, cami ve köyün sınırlarını hâkim olduğu yıllarda daha da genişletti. Ancak Osmanlılar’ın bölgeden çekilmesinin ardından köydeki Müslüman nüfus azaldı, cami de önemini yitirdi.

Fahreddin Manul Evvel Camii bugün hâlâ ayakta ve ibadete açık. Camiiyle gönüllü olarak Hüseyin El Gosh isimli bir vatandaş ilgileniyor. Hüseyin El Gosh bir tarihin yok olmasını istemiyor ve camiyi tüm gün ibadete açık tutuyor. Camiye gönüllü olarak hizmet eden Hüseyi El Gosh, şu şekilde konuştu: “Lübnan'da camiler namaz vakitlerinden 15 dakika önce açılır. Namaz bittikten yarım saat sonra da bir sonraki vakte kadar tekrar kapanır. Neden böyle yapıyorlar bilmiyorum ama burada bir adet haline gelmiş. Ben burayı tüm gün açık tutuyorum. Sabah namazına geliyorum ve yatsı namazına kadar caminin kapıları hep açık.”

Hüseyin El Gosh, Fahreddin Manul Evvel Camii’nde beş vakit ezan okuyor ve imamlık yapıyor. Ama çoğu zaman cemaat bulamamaktan dert yanıyor. Tek başına da kalsa camiyi açık tutmasının nedenini Kur’an-ı Kerim’den bir ayetle açıklıyor: “Allah Kur'an-ı Kerim'de Bakara Sûresinin 114’üncü ayetinde şöyle buyuruyor: ‘Allah'ın mescitlerinde onun adının anılmasını yasak eden ve onların yıkılması için çalışandan kim daha zalimdir. Böyleleri oralara eğer girerlerse ancak korka korka girebilmelidirler. Bunlar için dünyada rezillik, ahirette de büyük bır azap vardır.' Yani bir caminin kapanması onu yıkmak gibi. O yüzden burayı açık tutmak için çalışıyorum.”

Fahreddin Manul Evvel Camii, Osmanlı mimarisini ve dizaynını gözler önüne seriyor. Girişinde asılı olan Osmanlıca levhada da bir tarihin yakın tanıklığını, ziyaretçilerine bir kez daha kanıtlıyor.

 

Musab Eryiğit

Yayın Tarihi: 20 Nisan 2016 Çarşamba 13:32 Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2016, 13:32
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26