Viyana'da bir yeniçeri heykeli (Video Haber)

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Osmanlı izlerini yansıtan tarihi yapılardan biri Çerkez Dayı heykeli.

Viyana'da bir yeniçeri heykeli (Video Haber)

 

 

Avrupa'nın kalbinde mimarisi ile tarihe ışık tutan şehir Viyana, Osmanlı’nın 16. yüzyılda gerçekleştirildiği kuşatmanın izlerini halen yaşatıyor. Şehrin dört bir yanında Osmanlı’dan ve kuşatmadan kalan hatıraları görmek mümkün.

Rakamlarla bölgelere ayrılmış Viyana’nın merkezindeki 1. Viyana sokaklarından birinde, mimarisi ile tarihini yaşatan binanın yanında yükselen Çerkez Dayı Heykeli de bunlardan biri.

Gotik sanatının örnekleri ile bezeli şehirde gözlerden kaçmayan eser Viyanalıların da takdirini kazanan bir yeniçeri askerine ait.

Kahramanlığa övgü için yapıldı

Heykel, Viyana’yı fazla tahrip etmeden ele geçirmek isteyen Osmanlı Ordusu’nun, şehrin altında kazdırıldığı tünellerden birinde, tek başına savaşan Çerkez Dayı’nın kahramanlığının ödüllendirilmesi amacıyla  inşa edilmiş.

Şahlanmış at üstünde kılıcı havada savaşan bir kahraman olarak canlandırılan heykel, altınla kaplanarak korumaya alındı. Heykelin bulunduğu meydana Çerkez Dayı’nın hatırasını yaşatmak amacıyla Türkler tarafından çizilen Viyana haritalarında, “Çerkez Meydanı” adı ile anılıyor. Çerkez Dayı heykelinin hemen köşesinde bulunan bu fırın ise, Çerkez Dayı'nın ölüm efsanesini doğrular nitelikte.

Efsaneye göre; Çerkez Dayı bu fırının altında gizlenmektedir ve fırıncı onun yerini nöbetçilere haber verir. Buna rağmen kaçmayan Çerkez Dayı, burada savaşarak ölür.

Çerkez Dayı Heykeli, şehirde bulunan çok sayıdaki Osmanlı izinden biri olarak tarihe tanıklık etmeyi sürdürüyor.

 

 

Ümmü Gülsüm Sarıoğlu yazdı

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2013, 09:28
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13