Ustadan Çırağa projesi İstanbul'da tamamlandı (video)

Yunus Emre Enstitüsü tarafından Balkan ülkelerinde yürütülen Ustadan Çırağa projesi İstanbul'da son buldu. Ustalardan, geleneksel Türk İslam Sanatları dersi alan kursiyeler, bu kez İstanbul'daki atölyeleri ziyaret etti.

Ustadan Çırağa projesi İstanbul'da tamamlandı (video)

Yunus Emre Enstitüsü'nün 2 yıldır Balkanlar’da sürdürdüğü "Ustadan Çırağa" projesi İstanbul'da tamamlandı. Türkiye’den giden ustalardan eğitim alan kursiyerler arasında seçilen öğrenciler yoğunlaştırılmış eğitim programına katıldı. Geleneksel Türk İslam sanatlarının usta adayları burada, ebru, hat, ahşap oyma, simsırma, telkırma, telkâri ve kazaziye alanlarında ileri seviyede uygulama yapma imkânı da buldu.

İstanbul’daki önemli sanat merkezlerini ziyaret eden kursiyerlerin adreslerinden biri de ahşap ustası Hüsamettin Yivlik'in atölyesi oldu. Yivlik, ahşap üzerinde yapılan çeşitli sanatlarla alakalı şu ifadeleri kullandı: “Ahşap oyma ayrı, kakma ayrı bir sanat dalı. Ben bunların hepsini yapıyorum. Ağacın dikey olarak kesilmesi suretiyle elde edilen şekil ve yazılar oyma olarak meydan çıkıyor. Kakma ise ahşaba değişik malzemelerin kakılmasıyla oluşuyor.” 

"Ustadan Çırağa" projesi kapsamında ebru sanatına gönül veren öğrenciler de vardı. Sacit Açıkgözoğlu'nun atölyesİni ziyaret eden kursiyerler, ebrunun bir başka yönünü tanıdı. Açıkgözoğlu, “Bu sanatın eskiden kitapla nasıl bütünleştiğini, ciltle, hatla münasebetlerini anlatmaya çalıştım. Bir bütün içinde ebruya bakabilmeyi arzu ettik.” ifadelerini kullandı.

Türk el sanatları alanında dünyanın farklı noktalarında yeni ustalar yetiştirilmesi amacıyla başlatılan projeye çok sayıda eğitmen destek verdi. Ebru sevdalılarını buluşturan atölye çalışmasında ise birbirinden renkli görüntüler ortaya çıktı.

 

Ayşe Sonuşen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2015, 13:25
banner12
YORUM EKLE

banner19