Üstad Sezai Karakoç 83 yaşında (video)

Türk edebiyatının önemli simalarından Sezai Karakoç 83 yaşında. Eserleri ve düşüncesiyle milyonları etkileyen Sezai Karakoç, alışılmış edebiyatçıların aksine siyasi yönüyle de dikkat çeken bir münevver.

Üstad Sezai Karakoç 83 yaşında (video)

Türk edebiyatının güçlü kalemi şair, yazar ve müteffekkir Sezai Karakoç, 1933'de Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde doğdu. 4 yaşındayken okul kitaplarından yararlanarak okumayı öğrendi. Gaziantep Lisesi’ni 1950'de bitirdi. 1955'te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nden mezun oldu. Karakoç, 1956-1965 yıllarında Maliye Müfettiş Yardımcılığı görevine getirildi. Temmuz 1965'te memurluktan ayrılan Sezai Karakoç, Diriliş dergisini yayımlamaya başladı.

Yeni İstiklal, Yeni İstanbul, Babıali’de Sabah ve Milli Gazete’de yazılar yazan Karakoç'un ilk şiiri ise 1951'de Hisar dergisinde basıldı. Üniversite yıllarında Şiir Sanatı dergisini yayınladı Sezai Karakoç. Mülkiye, Yenilik, 20. Asır, İstanbul ve Şiir Sanatı dergilerindeki şiirleriyle tanındı. Şiirlerinde anne temasına sıklıkla rastlanan Sezai Karakoç, Necip Fazıl’ın sanat görüşünden de oldukça etkilendi.

Diriliş düşüncesi ve Sezai Karakoç

Sezai Karakoç, şiir üslubu bakımından, İkinci Yeni akımına yakın kabul edilse de şiirinde işlediği temalar ve inandığı değerler bakımından Türk şiirinde yeni ve farklı bir ses olarak yer aldı.

Şiir, deneme, düşünce, inceleme ve hikaye alanında pek çok eser veren Sezai Karakoç, hem bir düşünür hem bir şair olarak Türk edebiyatına damgasını vurdu. Edebiyat Yazıları, Ruhun Dilişi, Diriliş Muştusu, Gün Doğmadan ve Yitik Cennet Karakoç'un önemli eserlerinden sadece bir kaçı.

Hayatını yeni bir medeniyet tasavvuru oluşturmaya adayan düşünür Sezai Karakoç, içinde bulunduğumuz çağın buhranlarından çıkış yolu olarak Diriliş düşüncesini geliştirdi. 1990'da Diriliş Partisi'ni kuran Karakoç, 1997'de parti kapatılana dek genel başkanlık görevini yürüttü. Sezai Karakoç 2007'de Yüce Diriliş Partisi adıyla yeniden kurulan partinin genel başkanı olarak siyaset hayatına da devam ediyor.

Ggözlerden uzak yaşamı tercih eden ve mütevazı duruşu ile bilinen şair yazar Sezai Karakoç, şiirleri ve yazılarıyla da kitleleri etkilemeyi sürdürüyor.

 

 

Hamza Türkyıldız haber verdi

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2016, 13:33
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13