Üsküp'te Türk Kültürü sempozyumu (video)

Uluslararası Hıdrellez Şenlikleri kapsamında Üsküp'te Türk Kültürü sempozyumu vardı. Makedonya ve Türkiye'nin yanı sıra farklı ülkelerden çok sayıda akademisyenin katıldığı sempozyumda Türk kültürüyle ilgili bildiriler sunuldu.

Üsküp'te Türk Kültürü sempozyumu (video)

23. Uluslararası Hıdrellez Bahar Şenlikleri Festivali kapsamında Üsküp'te, Uluslararası Türk Kültürü Sempozyumu'nun da 19.’su düzenlendi. Festivalin mimarlarından biri olan Türk Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu Başkanı Prof. Dr. İrfan Ünver Nasrattınoğlu, festivale bilimsel bir içerik kattıklarını söyledi.

Nasrattınoğlu, başlangıçta birçok kimseye hayal gibi gelen festivale zamanla bilimsel bir içerik de kazandırılması fikriyle etkinlik kapsamında bu sempozyumun başlatıldığını belirtti. Makedonya, Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan, Kosova, KKTC, Ukrayna ve Yunanistan'dan gelen katılımcılar, Türk folklorundan yöresel Türk atasözlerine, Çağdaş Türk Edebiyatında Hıdrellez temasından geleneksel efe giysilerine, Türk yemek kültüründen oya sanatına kadar birçok farklı alanda tebliğler sundular. Üç oturumda gerçekleşen sempozyuma, 37 bilim insanı katıldı.

Çalıklı Hıdrellez Festivali gibi etkinliklerle Türk varlığının yaşatıldığını vurgulayan katılımcılar, sempozyum kapsamında sunulan bilimsel çalışmalarla Türk kültürünün gelecek nesillere aktarıldığı görüşünde.

Dil-edebiyat ve güzel sanatlar-Türk halk bilimi olmak üzere iki farklı bölümde düzenlenen Türk kültürü sempozyumu kapsamında karma Türk sanatları sergisi de açıldı. Sergide, Türk kültürüne gönül vermiş 11 sanatçının eserleri yer aldı.

 

 

Esra Hasip haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2014, 11:04
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26