Üsküp'te Türk kahvesi günü (video)

Osmanlının tarihi ve kültürel izlerini yüzyıllardır muhfaza eden Makedonya'nın başkenti Üsküp'te Türk Kahvesi Günü düzenlendi. Bakır cezvelerde pişirilen Türk kahvesinin ikram edildiği programda, davetlilere geleneksel Türk el sanatları da tanıtıldı.

Üsküp'te Türk kahvesi günü (video)

Osmanlı'nın tarihi, mimari ve kültürel mirasçısı konumundaki Balkan halkları, damak tatlarındaki bir çok lezzeti de Osmanlı'dan tevarüs etti. Bu lezzetler içinde farklı milletler tarafından en kabul gören ise hiç şüphesiz Türk kahvesi. Pişirme tekniği, malzemelerin özelliği ve sunumuyla diğer kahve türlerinden ayrılan Türk kahvesi, Makedonya'da düzenlenen bir etkinliğin ana konusuydu.

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Yunus Emre Enstitüsü Üsküp Kültür Merkezi ve Makedonya Hoşgeldin Merkezi'nin işbirliğiyle Üsküp'te Türk Kahvesi Günü gerçekleştirildi. Yunus Emre Kültür Merkezi'nin geleneksel Türk el sanatları kurslarının tanıtımının da yapıldığı etkinlik kapsamında ziyaretçiler, söz konusu zanaatlerin kursiyerler tarafından nasıl icra edildiğini izleme fırsatı da buldu. Tefeyyüz İlkokulu Öğrenci Korosu'nun seslendirdiği şarkılarla renklenen etkinliğin en dikkat çeken bölümü ise Türk kahvesinin geleneksel yöntemlerle pişirilip konuklara ikram edildiği bölüm oldu. 

Bakır mangalda bakır cezvelerle kahve pişirildi

Etkinliğin hedef kitlesi yalnızca Makedonya vatabdaşları değil aynı zamanda Makedonya'da yaşayan yabancılardı. Makedonya Hoşgeldin Merkezi müdürü Emilija Miladinova, kahvenin Makedonya ve Türkiye arasındaki ortak kültürel değerlerden biri olduğunu vurguladı. Miladinova konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Bizim asıl hedefimiz Makedonya'nın tarihini, kültürünü ve geleneklerini yabancılara tanıtmak. Ancak bunun yanı sıra, Makedonya'da ikamet eden yabancıların kültürünü tanımayı da amaçlıyoruz. Bu doğrultuda her ay bir büyükelçilikle işbirliği içinde, o ülkenin kültürel değerlerinden birini tanıtıyoruz. Bugünkü etkinliğimiz de, Türkler'in sabah kahvesi geleneği. Makedonya'da Türk kahvesi denince bizim aklımıza sevdiklerimizle biraraya gelip hoşça vakit geçirdiğimiz anlar geliyor. Bu etkinlik, Türkler'in zengin kültürünün tanıtımı açısından oldukça faydalı oldu.”

Şiirlere, şarkılara konu olmuş, hakkında kitaplar yazılmış kahve ve kahve kültürünü daha yakından tanımak isteyenlerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, bakır mangalda yine bakır cezveler içinde geleneksel usûlle pişirilen kahve ziyaretçilere ikram edildi.

Türk kültürünün derinden etkilediği Makedonya mutfağında kimi lezzetler yeniden yorumlanarak farklı bir kimliğe bürünmüş. Kimi ise ismi dışında hiçbir ortak özellik taşımıyor. Ancak tüm bu lezzetler arasında Makedonya mutfağının demirbaşlarından biri haline gelen Türk kahvesi, asırlar öncesindeki aslına uygun olarak saltanatını sürdürmeye devam ediyor.

 

Esra Hasip haber evrdi

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2015, 13:19
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13