Üsküp'te Osmanlı'dan yadigar bedesten (video)

Üsküp Çarşısı’nın ortasında Osmanlı’dan kalma bir bedesten var. Osmanlı'nın şehre bıraktığı mimari değerlerden biri olan bedesten, tarih boyunca ticaretin kalbinin attığı yerdi.

Üsküp'te Osmanlı'dan yadigar bedesten (video)

Makedonya'da Osmanlı döneminden kalma çok sayıda mimari yapıya ev sahipliği yapan Üsküp'te, Türk Çarşısı’nın ortasında bir bedesten de bulunuyor. Üsküp çarşısının göbeğinde bulunan bedesten 15. yüzyılda İshak Bey tarafından yapılmış ve çok kısa süre içerisinde ticaret merkezi olmuş. Üsküp’ün ticaret tarihinde önemli bir yeri olan bedestenin 4 giriş kapısı bulunuyor.

Osmanlının imzası bedestenler, inşa edildiği dönemde birer iktisadi kuruluş vazifesi gördü. Selanik, Seres, Larissa, Saraybosna, Yambol, Manastır gibi birçok Balkan şehrini süsleyen bedestenlerin Üsküp’teki örneği, bugünkü görünümüne, birkaç onarım ve restorasyonun ardından kavuştu. 1689 yılındaki büyük Üsküp yangınında çok fazla hasar gören bedesten, uzun süre harabe halinde kaldıktan sonra, 1899-1900 yılları arasında yeniden inşa edildi. Yapının kitabesinde bedesteni yeniden inşa edenlerin, Gazi İshak Bey'in soyundan gelen Hacı Hüseyin, Osman ve Yaşar beyler olduğu yazıyor.

Üsküp çarşısına değer katan yapı

Üsküplü sanat tarihçisi Behicüddin Sehapi, bedesten hakkında şu şekilde konuştu: "2. Viyana Kuşatması’nın intikamını Osmanlılar’dan almak isteyen Avusturyalılar, Üsküp'ü yakıyor. 1689 Hadisesi olarak anılır. O dönemde hanlar, hamamlar büyük hasara uğramış. Onlardan biri de içinde bulunduğumuz Üsküp bedesteni.. Uzun yıllar yarı yıkık halde duran bu önemli eser bugünkü haline 1900 yılında kavuştu. Bir yanıyla yeni bir bedestendir burası.”

Bezin satıldığı yer anlamına gelen bedestenler kurulduğu yıllarda sadece bez satışı yapılırdı. Kumaş ve değerli eşyaların satıldığı bedestene, zamanla diğer zenaatçiler de yerleşti. Geçen yılların ardından bedesten artık inşa amacından çok farklı bir konumda hizmet veriyor. Sanat tarihçisi Behicüddin Sehapi, bedesten hakkındaki sözlerine şu şekilde devam etti: “Bedesten olarak artık kendi fonksiyonunu devam ettirmektedir. Bugün yine Üsküp esnafının kullandığı dükkanlar var, kültür bakanlığına bağlı kullanılmaktadır. Çok önemli bir eser olarak Üsküp çarşısına ayrı bir önem katmaktadır.”

Üsküp bedesteni tarihi ve mimari dokusuyla, şehrin kültürel kimliğindeki yerini korumayı sürdürüyor.

 

Haris Süleyman haber verdi

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 15:03
YORUM EKLE

banner19