Üsküp'te Osmanlı Kültürü sergisi (video)

Üsküp, Osmanlı Devleti'nin Makedonya'daki tarihini konu alan bir sergiye ev sahipliği yaptı. Çifte Hamam'da o günlere ait belgeler ve kişisel eşyalar sergilendi.

Üsküp'te Osmanlı Kültürü sergisi (video)

 

Makedonya'da "Osmanlı'nın Kültürel Etkileri" isimli sergi, Üsküp'te açıldı. Tarihi Türk Çarşısı'ndaki nadide Osmanlı eserlerinden Çifte Hamam'da açılışı yapılan sergiye çok sayıda yetkili de katıldı.

Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ve Manastır Müzesi işbirliğiyle gerçekleşen sergide, Osmanlılar döneminde Makedonya'da kullanılan geleneksel kıyafetler, kişisel eşyalar ve fotoğraflar sergilendi.

Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Feyzullah Bahçi, Makedonya'daki Osmanlı eserleri ve kültürel etkilerini sergi, söyleşi ve sempozyumlar yoluyla tanıtmayı sürdüreceklerini söyledi. Feyzullah Bahçi şöyle konuştu: "Tarih boyunca ticari, askeri ve kültürel açıdan önemli bir konuma sahip olan Manastır kenti; günümüze kadar ulaşan otantik dokusu ve bünyesinde barındırdığı Osmanlı-Türk kültüründen izler vesilesiyle, sergiye büyük katkı sundu."

Manastır Müzesi yetkilisi İlyana Hristova da, serginin Makedonya ile Türkiye arasında kültürel bir birlikteliği simgelediğini, Manastır Müzesi olarak bu etkinliğin organizasyonunu üstlenmekten büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederken, "Manastır, Osmanlılar dönemine ait zengin bir kültürel mirasa sahip. Bu etkinlikle de, söz konusu mirası sergileme imkânı bulduk" dedi.

Sergide yer alan eşyalar, 16 ila 19. yüzyıllar arasındaki döneme tarihleniyor. Makedonya topraklarında yapılmış ve kullanılmış olan bu eşyalarda, dönemin İslam sanatıyla da bağdaşan çiçek motifleri ve geometrik desenler göze çarpıyor.

Daniela Nikolova imzasıyla açılan sergide, Üsküp'ün eski mahalleleri, Türk Çarşısı, mimari eserler ve geleneksel zanaat erbabının fotoğrafları sergisine, Manaki kardeşlerin kayda aldığı Sultan 5. Mehmet Reşad`ın 1911 yılındaki Manastır ve Selanik ziyaretinin görüntüleri de eşlik etti.

 Esra Hasip haber verdi

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2014, 09:23
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26