Üsküp'te Örnek Müslüman Kadınlar sergisi (video)

Makedonya’nın başkenti Üsküp'te bulunan Çifte Hamam'da açılan sergide tarih boyunca farklı alanlarda önemli başarılara imza atan Müslüman kadınlar tanıtıldı.

Üsküp'te Örnek Müslüman Kadınlar sergisi (video)

 

Müslüman kadınları haftasına atfen Üsküp'te düzenlenen "Asırlar Boyunca Örnek Kadınlar" adlı sergi, başkentteki Osmanlı mirası tarihi eserlerden Çifte Hamam'da gerçekleşti.

Kadının toplum içindeki önemi ve tarih boyunca Müslüman kadınların üstlendiği role ilişkin konuşmalarla baslayan program, çocuk ilahi grubunun söylediği ilahilerle devam etti.

Üsküp merkezli Elita Derneği'nin kadın kolları tarafından düzenlenen sergide, insanlık tarihinde iz bırakmış önemli kadınların fotoğrafları gösterildi. Hz.Musa'nın süt annesi Hz.Asiye'den başlayan ve İslamiyet'in tebliğ edildiği dönemde şehid olan kadınların, inançları uğruna yaşadıgı zorlukları anlatan sergi, günümüzde bölgesel ve küresel çapta başarılara imza atmış kadınları da kapsıyor.

Elita Derneği Başkanı Zeyd Recepi sergi hakkında şunları söyledi: "Tarih boyunca, bin 500 yıl önce Peygamberimiz Hz.Muhammed (a.s) zamanında da, avukat, yönetici kadınlar olduğu gibi, ondan önce de haklarını savunan kadınlar vardı. Hiç şüphesiz Peygamber Efendimiz onlara destek olmuştur. Bu serginin amacı da, işte bu kadınları tanıtmak ve hanımların tarihteki rolünü aktarmaktı."

Elita Kadın Kolları Başkanı Renare Palosi ise, "Sergiyi düzenlerken üç temel noktadan hareket ettik. İlki, tarihte Müslüman kadınların rolünü anlatmak. İkincisi toplumumuzdaki kadın ve erkek fanatizminin önüne geçmek. Üçüncü olarak da bu sergiyle, kadınlar ve toplum için en iyi seçeneğin, ilahi seçenek olduğunu anlatmak istedik." dedi.

Balkanlar'ın yanısıra dünyada da büyük başarılara imza atan kadınları anlatan sergide, Türk kadınları da önemli bir yer ayrıldı.

 

 

Esra Hasip haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2013, 10:54
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26