Üsküp'te Namık Kemal Üzerine Konuşuldu (video)

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen Kütüphane Sohbetlerinde, şair ve yazar Namık Kemal'in sanat anlayışı ele alındı. Merkezin Müdürü Doç. Dr. Mehmet Samsakçı tarafından gerçekleştirilen sunuma farklı etnik gruba mensup öğrenciler de ilgi gösterdi.

Üsküp'te Namık Kemal Üzerine Konuşuldu (video)

2010 yılında hizmete giren Yunus Emre Enstitüsü Üsküp Merkezi, kültür, sanat, eğitim faaliyetlerinin yanı sıra edebiyat alanında da önemli çalışmalara imza atıyor. İki yıldan bu yana düzenli bir şekilde gerçekleştirilen Kütüphane Sohbetleri seri programı da bu önemli çalışmalardan biri. Bugüne kadar Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç gibi Türk edebiyatının önemli isimlerinin konu edildiği kütüphane sobetlerinde bu kez, usta şair ve yazar Namık Kemal’in sanat anlayışı ele alındı.

Namık Kemal’in tüm yönleriyle masaya yatırıldığı kütüphane sohbetlerinde, Türk edebiyatının usta kaleminin eserleri, edebi yolculuğunda geçirdiği evreler, divan şiirine yönelik tenkitleri, milli şuurunun yerleşmesinde şairlerin üstlendiği rol ve Namık Kemal’in bu yöndeki katkısı ele alındı.

Yunus Emre Entitüsü’nün Tükoloji projesi kapsamında Makedonya’daki üniversitelerde Türkoloji bölümlerinde görev yapan Türk akademisyenlerin katılımı ve katkısıyla gerçekleştirilen etkinlik, öğretmen ve öğrencilerin yanı sıra Türk dili ve edebiyatına ilgi duyan farklı etnik gruplardan gençleri de bir bir sohbet ortamında biraraya getiriyor.

Türk edebiyatının güçlü kalemlerinden Namık Kemal’i merkezin müdürü Doç. Dr. Mehmet Samsakçı’nın dilinden dinleyen katılımcılar, Namık Kemal ve onun edebi anlayışı hakkındaki görüşlerini edebiyatçılarla birebir mütalaa etme imkanı buldu.

 

Esra Hasip

 

Yayın Tarihi: 18 Mayıs 2016 Çarşamba 10:57 Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 10:57
banner25
YORUM EKLE

banner26