Üsküp'te Mançevski'ye saygı gecesi düzenlendi (video)

Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nde, ünlü Makedon yönetmen Milco Mançevski için bir saygı gecesi düzenlendi. Esra Hasip yazdı.

Üsküp'te Mançevski'ye saygı gecesi düzenlendi (video)

 

 

Dünyaca ünlü Makedon yönetmen Milco Mançevski, Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin konuğu oldu. Üsküp'te düzenlenen “Mançevski'ye Saygı Akşamı”nda, ünlü yönetmenin yerli ve yabancı hayranları büyük ilgi gösterdiler. 

Kültür Bakanı Elizabeta Kançeska, Milevska'nın yan ısıra, çok sayıda sanatçı ve sinemaseverin katıldığı program, ünlü yönetmenin filmlerinden oluşan bir video gösterisiyle başladı.

Murat Emir Eren’in sorularını yanıtladılar

Mançevski'nin sanat hayatı ve eserlerinin aktarıldığı gecede, daha önce kendisiyle çalışan sanatçılar da söz aldı. Film eleştirmeni Murat Emir Eren'in sorularını yanıtlayan sanatçılar Ratka Radmanoviç, Rade Serbedçiya, Sabina Ayrula, Ana Stoyanovska ve yapımcı David Munns, Mançevski hakkındaki görüşlerini ve anılarını katılımcılarla paylaştı.

Gecenin sonunda Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdür Vekili Elif Öcalmış, etkinliğin anısına Milco Mançevski'ye bir plaket hediye etti.

Şeref duydum

Kendisi hakkında düzenlenen program hakkında konuşan yönetmen Milco Mançevski ise şunları söyledi: "Çok güzel bir akşamdı. Şeref duydum. Türk Kültür Merkezi tarafından yapılması ayrı bir memnuniyet. ‘Yağmurdan Önce’ filmimin 20. yıldönümünün hatırlanması da beni memnun etti.

Önümüzde dönemde, Türkiye ile ortaklaşa kısa metrajlı bir film yapma planım var. Üsküp'te, Osmanlı'dan miras kalan tarihi ve mimari eserlerle ilgili olacak bir proje. Hem iki kültürü birleştiren, hem de mükemmel bir yapı olan taş köprüye odaklı bir film olacak."

60'ın üzerinde esere imza attı

1959 Üsküp doğumlu olan Milco Mançevski, bugüne kadar kısa ve uzun metrajlı filmler, belgesel ve reklam filmleri olmak üzere altmışın üzerinde esere imza attı.    

Yapımların en ünlü olanı ise “Yağmurdan Önce” filmi. Venedik Film Festivali'nde “Altın Aslan” alan “Yağmurdan Önce”, Arjantin, İtalya, İsveç ve Türkiye'de yılın filmi gibi birçok ödül kazandı.   

Spielberg de hayran

Aktör Rade Serbedciya, "Benim de rol alma imkânı bulduğum Manceçvski'nin “Yağmurdan Önce” filmi, dünyada büyük yankı uyandırdı. Sanat hayatım boyunca çok sayıda yönetmen ve sanatçı ile çalıştım. Hepsi de “Yağmurdan Önce”yi biliyor ve filmin hayranı. Hatta Spielberg bile en sevdiği 10 film arasında “Yağmurdan Önce”yi sayıyor" dedi.

Üç filmi dünyaca ünlü

Yönetmenliğinin yanı sıra senarist kimliğine de sahip olan Mançevski'nin, kaleme aldığı dört kitabı bulunuyor. Yönetmenin dünyaca ün yapan “Yağmurdan Önce” filminin dışında diğer uzun metrajlı filmleri; Toz, Gölgeler ve Anneler.  

Milli sanatçı ve kültür elçisi

Makedonya'nın milli sanatçısı ve kültür elçisi unvanına sahip olan Mançevski, aynı zamanda yurtiçiyle yurtdışında birçok ödülün de sahibi. Dünya çapında çeşitli üniversitelerde ders veren Mançevski'nin 200'ün üzerinde festivalde gösterilen, farklı kategorilerde filmleri de bulunuyor.

 

 

Esra Hasip yazdı

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2013, 16:12
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13