Üsküp'te kitap tezgahlardan alınır (video)

Üsküp'ün şehir merkezinde eski ve yeni kitapların bir arada satıldığı tezgâhlar yıllardır hizmet veriyor. Kendilerini kitap antikacıları olarak adlandıran satıcılar; farklı dillerde yazılmış eserleri okurlarla buluşturuyor.

Üsküp'te kitap tezgahlardan alınır (video)

 

Üsküp'ün en işlek caddesi olan Makedonya Caddesi boyunca uzanan tezgâhlar, şehir genelinde 11 noktaya yayılan kitap satıcılarının yalnızca birkaçı. Bilinen kitapçılardan farkları ise sattıkları kitapların eski olması. Kitapçılar, bu yüzden kendilerini kitap antikacıları olarak da adlandırıyorlar.

Aranan bir kitabı, ülke genelinde hatta bölge ülkelerinde bulup okuyucusuna teslim eden kitap antikacıları; tezgâhlarında yalnız Makedonca değil, birçok farklı dilde kitabı da satışa sunuyorlar.

Daha önce Vardar Nehri boyunca kitaplarını seyyar bir şekilde satmaya çalışan kitap antikacıları, belediye tarafından kendilerine tahsis edilen tezgâhlardan oldukça memnun. Bu sayede işlerinin düzene girdiğini ve kitap arayan müşterileri ile iletişimlerinin kolaylaştığını belirtiyorlar. 20 yıla yakın bir süredir bu işi yaptığını söyleyen bir kitapçı şu şekilde konuştu: "İkinci el kitap satışı için tezgâhlar kurulmadan önce, şehrin farklı yerlerinde seyyar olarak kitaplarımız satıyorduk. Meydanda bu stantların kurulması, mükemmel bir fikirdi."

Antika kitap tezgâhların bazılarında eski kitapların yanı sıra en yeni kitapları bulmak da mümkün. Hatta yayınevleri de, kendi yayınlarının bir bölümünü bu tezgâhlarda sergiliyor. Bu sayede, hizmeti okuyucunun ayağına götürerek insanların ilgisini çekmek ve okuma alışkanlığını artırmak hedefleniyor.

Ders ya da şiir kitabı, roman, sözlük, atlas ve kitap namına aranan her şey bu tezgâhlarda bulunabiliyor. Eski kitaplarından para kazanmak isteyen insanlar da bu tezgâhların müdavimlerinden.

Kimi zaman cüzi bir ücret karşılığında satılan eserler, yıllardır o kitabın peşinde olan yeni okuyucusuyla, antika kitapçılar sayesinde buluşuyor. Yıllandıkça değeri artan nadir şeylerden biri olan kitaplar, bu arabulucular sayesinde kıymet bilenlerin ellerinde daha da değer kazanıyor.

 Esra Hasip haber verdi

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2014, 11:06
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26