Üsküp'te halklar sanatla birleşti (video)

Makedonya hükümetine bağlı Azınlık Haklarını Geliştirme Ajansı ve AGİT işbirliğiyle hayata geçirilen Kültür Festivali, Üsküp Halklar Tiyatrosunda düzenlendi. Esra Hatip yazdı.

Üsküp'te halklar sanatla birleşti (video)

 

 

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te, "Makedonya Bizim Evimiz" sloganıyla bu yıl ilki gerçekleştirilen etkinliğe, ülkede yaşayan 13 etnik grubun temsilcileri katıldı. Kültürel ve sanatsal performanslarını sergileyen gruplar, kimi zaman geleneksel halk oyunlarını oynadı, kimi zaman halk şarkılarını seslendirdi.

Makedon, Arnavut, Türk, Boşnak, Roman, Sırp, Ulah, Hırvat, Karadağlı, Rus, Macar, Torbes ve Mısırlı grupların katıldığı festival, ülkede yaşayan etnik grupları aynı çatı altında buluşturdu. 

Vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi

Halkın faaliyete ilgisi de son derece yoğundu. Makedonya'nın dört bir yanından geceye katılan vatandaşlar, böyle bir etkinliğin gerçekleştirilmesinden ötürü memnun olduklarını dile getirirken, kültür festivalinin bir gelenek haline dönüştürülmesini dilediklerini söylediler.

Programa katılan bir Gostivarlı, "Öncelikle bu projenin fikir babasını kutluyorum. Mükemmel bir girişim. Ben de çok kültürlü bir şehir olan Gostivar'da yetiştim. Dolayısıyla bu birliktelik hiç de uzak olmadığım bir şey. Bu akşamki gösteri beni çocukluğuma götürdü. Etkinliğin ileride de devam etmesini umuyorum," ifadelerini kullandı.

Sanatın dili aynı

Etkinliğe katılan bir başka vatandaş ise, "Farklı kültürlerin, milletlerin, dinlerin bir arada bulunduğu Makedonya'nın, mevcut durumunu yansıtan çok güzel bir gösteriydi. Bu farklılık yalnız Makedonya için değil, aynı zamanda tüm Balkanlar için önemli bir zenginlik.

Bu gösteri bize şunu kanıtladı: İnsanların konuştuğu dil farklı olabilir ama sanat ve müziğin dili o kadar benzer ki, birbirimizi anlamasak da birlikte güzel vakit geçirebiliriz." dedi.

Milli kültürler sergilendi

Çeşitli yaş gruplarından ve farklı yörelerden etkinliğe katılan ekipler, milli kültürlerini en güzel şekilde yansıtabilmek adına sahne aldı. Onlarca etnik topluluk ev sahipliği yapan Makedonya'da, bu yıl ilk kez gerçekleştirilen etkinliğin en önemli mesajı ise, milletlerin konuştuğu diller farklı da olsa, sanatın ve kültürün kullandığı dilin ortak oluşuydu.

 

 

Esra Hatip yazdı

YORUM EKLE