Üsküp'te 11. kez bal festivali düzenlendi (video)

Üsküp'ün Makedonya caddesi bu yıl 11. kez düzenlenen Makedon Balı Günleri'ne evsahipliği yaptı. 30 bal üreticisi; ürettikleri bal ve arıcılık ürünlerinin tanıtımını gerçekleştirdi.

Üsküp'te 11. kez bal festivali düzenlendi (video)

Hem koruyucu hem de ilaç özelliği taşıyan en iyi doğal gıda olan balın sofralardaki eski itibarını geri kazandırmak ve arıcılığın tanıtımını yapmak amacıyla başlatılan Bal Festivali, artık Makedonya'nın geleneksel etkinliklerinden biri haline geldi.

Bu yıl 11.'si düzenlenen Makedonya Balı Günleri, Üsküp'ün en işlek caddesi olan Makedonya Caddesi'nde vatandaşlarla buluştu. Üsküp Merkez Belediyesi, Tarım Bakanlığı ve Makedonya Arıcılar Birliği'nin ortaklaşa düzenlediği Bal Festivali kapsamında sayıları otuzu bulan bal üreticisi, ürettikleri bal ve arıcılık ürünlerinin tanıtımını yaptı.

Festivale katılan arıcılardan Marjanco Doncev, etkinlikle ilgili şu sözleri sarfetti: “Arıcılığa 24 yıl önce amatör olarak, tek bir kovanla başladım. Bugün 150 kovanla profesyonel anlamda bu işi yapıyorum. 6 yıldır bu etkinliğe katılıyorum ve vatandaşların ilgisinden çok memnunum. Arıcılık ürünlerine olan ilgi de her geçen yıl artıyor.”

Bir başka arıcı Vanco Kirovski ise şu şekilde konuştu: “23 yıldır arıcılıkla uğraşıyorum. Bugün 200 arı kolonisine sahibim. İlk başladığı yıldan itibaren bu etkinliğin bir parçasıyım. Vatandaşların doğal ürünleri doğrudan arıcılardan temin edebilmesini sağlamak adına buradayız. Arıcılıkla bağlantılı her ürünü bu standlarda bulabilirsiniz.”

Üç gün süren ''Makedonya Balı Günleri'' kapsamında ziyaretçiler, arıcılık hakkında ilk elden bilgi edinme fırsatı da buldu. Etkinliğin en ilgi çeken tarafı ise, balın dışında arıcılıktan elde edilen ürünlerdi.

Makedonya'da kişi başı yıllık bal sarfı 700 gram. Etkinliğin bir amacı da Avrupa ortalamasının çok altında olan bu oranı arttırmak. Yürütülen çalışmalar sayesinde festivale olan ilgi ve bal sarfı konusundaki bilinç her geçen yıl artıyor.

Makedonya'da arıcılık son dönemde özellikle TİKA’nın faaliyetleri sayesinde gelişme kaydetti. Ülkede 80 bin koloni, 4 binin üzerinde arıcı bulunuyor. Ziyaretçilere tavsiyelerde bulunan arıcılar, çok sayıda hastalığa şifa niteliğindeki balın her gün en az yirmi gram yenmesini öneriyor.

 

Esra Hasip haber verdi

YORUM EKLE