Üsküplülere ahşap oymacılığı kursu (video)

Yunus Emre Enstitüsü, geleneksel Türk sanatlarını yaşatmak ve usta yetiştirmek için Balkan ülkelerinde bir proje başlattı. Üsküp'te düzenlenen kurslardan biri de ahşap oymacılığı. Kursiyerler 44 yılı geride bırakan Osman Nergiz ustadan sanatın inceliklerini öğreniyor.

Üsküplülere ahşap oymacılığı kursu (video)

 

Yunus Emre Enstitüsü, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel Türk el sanatlarının yeniden canlandırılıp geleceğe taşınması amacıyla "Balkanlarda Geleneksel Türk El Sanatları Kursları" düzenliyor. Enstitünün faaliyet gösterdiği ülkelerde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen proje kapsamında Üsküp’te verilen kurslardan biri de ahşap oymacılığı üzerine. 44 yılını mesleğine adamış ahşap oyma ustası Osman Nergiz, işinin inceliklerini Makedonyalılarla paylaşıyor.

Memleketi Şanlıurfa’da Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde ata mesleği olan ahşap oymacılığını icra eden Osman Usta, sanatını, Türk çarsısındaki küçük bir atölyede, bu işe gönül verenlere aktarıyor. Ücretsiz olarak verilen kurslara, farklı yaş gruplarından ve farklı etnik mensubiyetten katılımcıların mevcut olduğunu söyleyen Nergiz, ”Mesleğe ilişkin temel eğitimi alan kursiyerler, ahşap oymacılığının Makedonya’daki temsilcileri olmaya aday” diye konuştu.

Murat Paşa Camii için de bir ahşap kapı hazırlıyor

Kursa Nisan ayından bu yana katıldığını söyleyen bir kadın kursiyer, “Çok memnunum, çünkü her zaman bu sanatı öğrenmek istemişimdir. Osman ustayı bize getirdiği için Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'ne çok teşekkür ediyorum. Bu sayede insanların meslek edinip hayatlarını kazanmalarına vesile oluyor” ifadelerini kullandı.

Başka bir kursiyer ise, çerçeve, sandalye, masa gibi birçok şey yapmayı, torna makinesinde çalışmayı öğrendiği kursta çalışma gününü iple çektiğini belirterek, “Ahşapla ilgili her şeyi ustamızdan almaya çalışıyoruz. Osman ustaya ve bu kursu düzenleyen Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'ne minnettarız” diye konuştu.

Osman Nergiz’in Üsküp’te yaşadığı bir başka heyecan daha var. Nergiz, Türk çarsısındaki Osmanlı mirası Murat Paşa Camii için bir ahşap kapı hazırlıyor. Dört kardeş, hayat ağacı, kesişen daireler, çarkıfelek gibi motiflerin süsleyeceği kapı ve cami kitabelerinin yapımına kursiyerler de katkı verecek.

Osman Usta kapı ile ilgili olarak, “Üsküp'te Osmanlı nasıl camileri yaptıysa, bir Osman da kapı yapsın dedik. Ve bu fikir böyle çıktı. Nasip olursa inşallah tamamlayıp bu güzel kapıyı Murat Paşa Camii'ne takacağız" diye konuştu.

 Esra Hasip haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2014, 09:47
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26