Üsküdar Sahaf Festivali başladı (video)

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Üsküdar Sahaf Festivali Üsküdar sahilinde kitapseverleri karşıladı. Festivale 70 sahaf katıldı. Standlarda faklı alanlarda kaleme alınan kitapların yanı sıra tarihi belgeler de yerini aldı.

Üsküdar Sahaf Festivali başladı (video)

Deniz ve kitap kokusu Üsküdar Sahaf Festivali'nde buluştu. Üsküdar Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen festivale bu yıl 70 sahaf katıldı. Okuma bilincini artırmak ve okurları yazarlarla bir araya getirme amacıyla hayata geçirilen festival İstanbullular'ın ilgisiyle karşılandı.

Üsküdar sahilinde açılan festivalde eski basım gazeteler, kitaplar, dergilerin yanı sıra, afiş, harita ve ferman gibi önemli belgeler de meraklılarına sunuldu. Ayrıca nadir rastlanan eserleri bulma imkanı sunan festival koleksiyonerlerin de adresi. 

Festivali gezen bir kitapsever şunları söyledi: "Sahaf festivali bence festivaller içinde en güzel olanı. Kitap fuarlarına da gidiyoruz ama burada benim gibi koleksiyoncular için ilk basımlara ulaşmak çok hoş. Burada bunları bulabiliyoruz. İşin daha da güzel tarafı yeni sahaflar tanıyoruz ve iş burada başka yerlerde olduğu gibi ticarete dökülmüyor. Oturup bir kahve içip bir kitap hakkında sohbet edebilmek çok güzel bir şey.”

Sahaf festivalinde stand açan bir sahaf da etkinliği şu sözlerle değerlendirdi: “İkincisi düzenlenen Üsküdar Sahaf Festivali'nde geçen yıla oranla daha yoğun bir ilgi var. Çok daha farklı bir düzenleme olmuş. Yağmur, fırtına ve denizden korunabilmek için çadırın olması çok muhteşem. Ayrıca belediyelerin böyle bir festival sunmaları kitap okurları açısından bir bayram. Hem sahafların hem de kitap okurlarının bunu bir bayram gibi karşıladıklarını görüyoruz."

Seminerler ve sergilere de ev sahipliği yapan Üsküdar Sahaf Festivali 25 Ekim'e kadar kitapseverler için açık kalacak.

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

YORUM EKLE