Ünlü Azeri şair Şehriyar İstanbul'da anıldı (video)

Vefatının 25. yılı dolayısıyla düzenlenen anma programında Azeri edebiyatının önemli temsilcisi şair Muhammed Hüseyin Şehriyar’ın Türk dünyası düşünce ve sanatına katkıları masaya yatırıldı.

Ünlü Azeri şair Şehriyar İstanbul'da anıldı (video)

Azerbaycan edebiyatının önemli temsilcisi şair Muhammed Hüseyin Şehriyar, vefatının 25. yılında İstanbul’da anıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve İstanbul-Türkiye Azerbaycan Derneği’nin işbirliğiyle hazırlanan anma programı, belgesel gösteriminin ardından panelle devam etti.

Prof. Dr. Muhammed Nur Doğan, Yusuf Gedikli gibi çok sayıda araştırmacı-yazarın katıldığı panelde Şehriyar’ın Türk dünyası düşünce ve sanatına katkıları masaya yatırıldı. Azerbaycan İstanbul Başkonsolosluğu’nun da desteklediği programda Azerbaycanlı sanatçılar da sahne aldı.

Kültür AŞ’nin her ay Türk dünyasından önemli bir ismi ağırladığı programda Azerbaycan kültürünü tanıtan bir sergi de yer aldı.

Kültür A.Ş. İdari İşler Müdürü Salih Doğan, “Burası Türk dünyasının kalbinin attığı, kültürünün harmanlandığı canlı bir merkez olarak faaliyetlerine devam ediyor. Dolayısıyla her ay bu kapsamda tarihi ve önemli kişilerin anma programlarını burada yapıyoruz. Daha önce Kırgızistan başkonsolosluğuyla anma programı yaptık” diye konuştu.

Şehriyar ile ilgili araştırmalarıyla bilinen yazar Esmira Fuad, şairin adını taşıyan kitabını programa katılanlar için imzaladı. Fuad, şunları söyledi: “Onu okuyan herkes Şehriyar'ın şiirlerinde öz kimliğini görür. Uşaklığını (çocukluğunu) yaşar. Halkının yaşadığı olayları görür. Milli psikolojisini bulur burada.”

Topkapı Türk Dünyası Kültür Evleri’nde gerçekleşen program Azerbaycan Halk oyunları gösterisi ve plaket töreni ile son buldu.

 Ümmü Gülsüm Sarıoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2014, 10:38
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26