Uluslararası Arap Kitap Fuarı 56 yaşında (video)

Beyrut'ta bu yıl Uluslararası Arap Kitap Fuarı'nın elli altıncısı düzenleniyor. Arap Kültür Kulübü ve Lübnan Yayıncılar Birliği'nin evsahipliğindeki fuarda imza günleri ve seminerler de düzenleniyor.

Uluslararası Arap Kitap Fuarı 56 yaşında (video)

Lübnan'ın başkenti Beyrut, bu yıl elli altıncısı düzenlenen Beyrut Uluslararası Arap Kitap Fuarı'na ev sahipliği yapıyor. Arap Kültür Kulübü ve Lübnan Yayıncılar Birliği tarafından organize edilen fuarda 160'ın üzerinde imza günü düzenlenecek.

Fuar kapsamında aynı zamanda çeşitli konularda seminer, konferans, okuma günü ve kültürel etkinlikler de gerçekleştirilecek. Fuara katılan yayınevleri, bu yıl fuarın daha fazla ilgi çektiği yönünde hemfikir. Teknolojinin gelişmesiyle matbu kitaplara ilginin azalacağı, insanların elektronik ortamlarda kitap okuyacağı fikri ise onlara çok da gerçekçi gelmiyor.

Fuarda faaliyet gösteren bir yayınevinin yöneticisi Salam Abdullah, e-kitap konusunda şu sözleri sarfetti: “Açık söylemek gerekirse kitaplarla içli dışlı olmayan birisinin bilgisayar başında okuma yapabileceğine pek inanmıyorum. Bu alanda araştırmalar yapılmalı. Çünkü kitap okuma bir eğitim meselesidir. İnsanlar bu alışkanlığı küçükken kazanırlar. Ancak bu şekilde birey okul döneminde kendisini gerçek anlamda geliştirebilir. Okumak artık onun için hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelir.”

Fuar bir nevi ülkeler arası bir kültür alışverişi

Fuara bu yıl da Arap ve Ortadoğu dünyasından katılımcıların ilgisi yoğun. Umman Enformasyon Bakanlığı görevlisi Musa Bin Ali Dahli, her sene fuara katıldıklarını, bu sene de standlarının ilgiyle karşılandığını söylerken, “Arap ülkelerinin katıldığı bu fuar bizim için çok önemli. Kardeş Arap devletlerle kültür alışverişi yaparken, kitap ve edebiyat dünyasını da tanıtma şansına sahip oluyoruz.” diye konuştu.

Beyrut Uluslararası Arap Kitap Fuarında en çok ilgi çeken standlardan biri de Filistin stantıydı. Stand görevlisi Muhammed Ebu Leyla fuarla alakalı şu ifadeleri kullandı: “Fuar çok hareketli geçiyor. Buradaki ikinci yılımız. Özellikle Avrupa ve Amerika ülkelerinden gelen katılımcılara Filistin davasını kitaplarla anlamaya çalışıyoruz. Arap ülkelerinden gelen diğer katılımcılar da standımıza gelerek bize destek oluyorlar. Filistin standının Arap dünyasının en büyük kitap fuarlarından birinde olması bizim için çok önemliydi.”

Fuara Arap dünyasının yanısıra komşu ülkelerden de katılım vardı. Beyrut Yunus Emre Enstitüsü de fuarda açtığı stantta ilgi topladı. Beyrut Yunus Emre Enstitüsü öğretmeni Fatma Orakçı, fuara IRCICA ile birlikte katıldıklarını ve büyük ilgi gördüklerini söyledi.

Beyrut Uluslararası Arap Kitap Fuarı 10 Aralık'a kadar kitapseverler için açık kalacak.

 

Musab Eryiğit haber verdi

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2015, 14:33
banner12
YORUM EKLE

banner19