Ulu Hakan İkinci Abdülhamid Han kimdir? (video)

Osmanlı İmparatorluğu'nun 34. padişahı Sultan 2. Abdülhamid Han, 10 Şubat 1918'de Hakk’a yürüdü. 33 yıl tahtta kaldı ve en uzun süre hükümdarlık yapan padişahlar arasına adını yazdırdı.

Ulu Hakan İkinci Abdülhamid Han kimdir? (video)

Osmanlı Devleti'nin 34. padişahı, İslam halifelerinin 99.’su Sultan Abdülhamid Han, Sultan Abdülmecid ve Tirimüjgan Sultan'ın oğlu olarak 21 Eylül 1842'de İstanbul'da dünyaya geldi. Pozitif bilimlerin yanı sıra Arapça, Farsça, Fransızca ve dini ilimler tahsil etti. Binicilik, yüzme, atıcılık ve güreş gibi sporlarla uğraştı, marangoz atölyesi edindi, tiyatro ve operaya ilgi duydu.

Osmanlı Devleti’nin en buhranlı zamanlarında hükümdarlığın başına geçti Sultan 2. Abdülhamid Han. Bulgar ve Bosna Ayaklanmaları'nın yanına Sırbistan ve Karadağ savaşları da eklenmişti. İlk Osmanlı anayasası Kanun-i Esasi'yi devreye sokarak 1876'da tahta geçti ve 1. Meşrutiyeti ilan etti. 1877-78 Osmanlı-Rus savaşı yenilgiyle sonuçlanınca gayrimüslimlerin ayaklanmaları, meclis çalışmalarını aksatmaya başladı. İkinci Abdülhamid Han, meclisin kendine verdiği yetkiyle meclisi süresiz tatil etti. Onun en önemli özelliklerinden biri Türklük şuuruna sahip olmasıydı. Devletin devamını Müslümanların birleşmesine bağladığından halifelik ünvanını önemserdi.

Sultan 2. Abdülhamid Han döneminde eğitimde, sanatta, teknolojide büyük ivmeler yaşandı, ilklere imza atıldı. Sadece İstanbul'da 9 bine yakın ilkokul açıldı. Tamamen yerli bir sermayeye sahip ve Türk teknolojisine dayalı Hicaz demiryolunu inşa etti. 1500 kilometrelik hattın yapımını başından sonuna dek takip etti. Bunun yanı sıra Haydarpaşa ve Sirkeci garını yaptırdı. Dünyada ilk kez Osmanlı tarafından denenen Abdülhamid ve Abdülmecid adlı zırhlı denizaltı denemeleri başarıyla sonuçlandı. İlk deniz müzesi açıldı. Posta Telgraf Teşkilatı'nı bakanlık haline getirdi, haberleşme ve telekomünikasyon alanlarında büyük ilerlemeler sağlandı.

33 yıl Osmanlı devletıni yönettikten sonra İttihatçılar tarafından çıkartılan 31 Mart vakası sonucu tahttan indirildi. Selanik'te Alatin köşkünde zorunlu ikamete tabii tutuldu. Yaklaşık 3 yıl sonra başlayan Balkan Savaşı nedeniyle İstanbul'a, Beylerbeyi Saray'ına sürgün edildi. Sarayda hayatının son 6 yılını geçirdi. Saray Osmanlı’nın en kudretli hükümdarlarından İkinci Abdülhamid Han için mecburi bir ikamet yeri oldu, Sultan için vefat edinceye kadar dışarı adımını atmadığı bir hapishaneye dönüştü. Odasından bugünlere sürgün dönemine kendisine eşlik eden yazıhanesi ve kütüphanesi yadigâr kaldı.

Sultan 2. Abdülhamid Han, 10 Şubat 1918'de Beylerbeyi Sarayı'nda kalp ve böbrek yetmezliği sonucu vefat etti. Cenazesi Çemberlitaş'taki 2. Mahmud haziresine defnedildi.

Abdülhamid hakkında neler yazıldı?

Sultan İkinci Abdülhamid’in hayatı üzerindeki sis perdesi uzun süre kapalı kaldı. Gazeteci Ziya Şakir’in 1931'de Son Posta gazetesinde yayınladığı yazı dizisi ise bu sis perdesini aralayan ilk çalışmaydı. "Sultan Abdülhamid’in Son Günleri" başlığıyla yayınlanan yazılar, merhum sultanın tahttan indirildiği günden başlayarak vefatına kadar olan dönemi içeriyor. Yazar, Abdülhamid Han’ın az bilinen yönlerine ışık tutuyor.

Sultan II. Abdülhamid Han hakkında yazılmış en önemli eserlerden biri de Necip Fazıl Kısakürek tarafından 1965'de kaleme alınan "Ulu Hakan II. Abdülhamid Han" kitabı oldu. Osmanlı’nın son dönemi ve sarayın durumunu mercek altına alan kitap, Sultan Abdülhamid Han hakkında ortaya atılan iddialara cevap niteliğinde.

Sultan 2. Abdülhamid Han, hakkında yazılan çok sayıda eserin yanı sıra öze kitap koleksiyonuyla da adından söz ettirdi. Fransızca, Almanca, İtalyanca ilk baskı eserler, hediye edilen özel baskı kitaplar. Sultan Abdülhamid Han'ın kendi kütüphanesinden günümüze kurtarılan 4500 eser bunlardan sadece bazıları. Eşsiz koleksiyon 1909 yılına kadar Sultan Abdülhamid'in Yıldız Sarayı'ndaki özel kütüphanesindeydi. Daha sonra İstanbul Üniversitesi’ne devredilen eserler, 28 Şubat sürecinde yok edilme tehlikesi yaşadı. Binlerce nadide eser arasında kurtarılanlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Atatürk Kitaplığı'na nakledildi.

Sultan II. Abdülhamid Han, yeni icad edilen fotoğraf sanatına ilgisiyle de biliniyordu. Siyasi dehasını fotoğraf sanatına da yansıttı. Arşivinde bulunan çok sayıda fotoğraf arasında kendi döneminin liderlerinin fotoğrafları da vardı. Kültür Aş. Yayınları’ndan çıkan "Sultan II. Abdülhamid Han’ın Arşivinden Dünya Liderleri" albümü bu fotoğrafları buluşturdu. Monarşinin son yüzyılı olarak kabul edilen bir dönemi kapsayan albüm, adeta kapanan bir dönemin liderlerinin geçit töreni niteliğinde raflardaki yerini aldı. Albümde sultanın arşivinden fotoğraflar, özel olarak çektirdiği fotoğraflar ve dünya genelindeki fotoğrafçılardan topladığı fotoğraflar var.

 

Hamza Yıldız haber verdi

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2016, 15:02
YORUM EKLE

banner19

banner13