Ülke bayraklarının ilginç hikâyeleri (video)

Bayrakların üzerinde bulunan arma ve semboller tarihsel, dinsel ya da mitolojik derin anlamları barındırıyor. İşte bazı ülkelerin bayraklarının hikayeleri..

Ülke bayraklarının ilginç hikâyeleri (video)

 

 

Çeşitli sembolik şekillerle oluşan ülke bayraklarının ilginç oluşma hikâyeleri bulunuyor.   

Balkan coğrafyasında en önemli ülke eski Yugoslavya’ydı. Çünkü bu coğrafyayı oluşturan pek çok ülke Yugoslavya çatısı altındaydı. Kosova, Sırbistan, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Karadağ, Makedonya ve Slovenya'yı kapsayan Yugoslavya; kırmızı, beyaz ve mavi zemin üzerine yıldızdan oluşan bayrak ile temsil ediliyordu.

Sloven, Hırvat ve Sırp devleti olarak 1918'de kurulan Yugoslavya, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından, yedi özerk devletin bir araya geldiği bir sosyalist devletler birliği olarak, 1991 yılına kadar varlığını sürdürdü.

Ülkeler kendi bayrak ve marşını ilan etti

Birleşen bütün devletler, benzer bir bayrağın yanında kendi armalarını kullanıyordu. Soğuk savaş dönemini sonrasında, her devlet kendi bağımsızlığını ilan etti.

Yugoslavya'nın dağılması ile bu birliğe bağlı devletler 7 farklı egemen ülkeye bölünürken, her ülke kendi bayrağını ve marşını ilan etti. Yugoslavya sonrası dönemde yaşanan savaşların da etkisi ile dağılan devletler, milliyetçi, dini ve mitolojik anlamlar içeren bayrakları benimsedi.

Yunan bayrağı denizi temsil ediyor

1822'de kurulan geçici mecliste Yunan bayrağına ilişkin ilk karar alındı. Bayrağın renginin, mavi beyaz olmasına karar verildi. Bir İslam ülkesi olan Osmanlı İmparatorluğu'nu hatırlattığı gerekçesi ile kırmızı ve yeşil renklerden kaçınıldı.

Yunan bayrağındaki mavi. Ege Denizi’nin mavisini; beyaz ise Ege'deki dalgaları temsil ediyordu.  Yunan bayrağı bugün, üç mavi ve dört beyaz şeritten oluşuyor. Toplam şerit sayısının yedi olması ise, “Ya özgürlük, ya ölüm!” anlamına gelen “eleftheria i thanatos” sözünün yedi heceden oluşması ile açıklanıyor. 

Bulgaristan üç renkli bayrağa sahip

Günümüze kadar farklı şekillere bürünen Bulgar bayrağı, son halini 1879'da aldı. Bulgaristan'ın milli bayrağı sırayla beyaz, yeşil ve kırmızı renkli üç eşit kalınlıkta çizgiden oluşuyor. Beş asırlık Osmanlı hâkimiyetinin ardından Bulgaristan özerkliğini kazanınca, ülkenin bir tarım ülkesi olarak öne çıkmasını temsilen, orta şerit yeşil olarak değiştirildi.

Bosna bayrağı 3 ırkı simgeliyor

Bosna-Hersek resmi bayrağının renkleri; mavi, beyaz, sarı. Yani ülkede bulunan üç farklı etnik kökenin simgesi. 18 yıl önce sona eren Bosna-Hersek Savaşı’ndan 3 yıl sonra kullanılmaya başlanan bayrağın mavi zeminini 9 beyaz yıldız süslüyor. Güneşi ve barışı temsil eden bayrağın ortasındaki sarı üçgen, aynı zamanda Boşnak, Hırvat ve Sırp halklarını simgeliyor.

Kosova’nın 6 yıldızı var

Yugoslavya'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Kosova'nın bayrağı ise, Türkler de dâhil olmak üzere, ülkede yaşayan 6 farklı etnik grubu temsil ediyor. Mavi zemin üzerine 6 yıldızın yer aldığı Kosova bayrağında, Kosova haritası da yer alıyor.

Arnavutluk’un bayrağı kartallı

Kosova'nın sınır komşusu Arnavutluk'un bayrağında, pek çok medeniyetin sembolü olan kartal bulunuyor. Bayrakta bulunan kartal. yüceliğin sembolü olarak biliniyor. Bayrağında bulunan sembol sebebiyle Arnavutluk, kartallar ülkesi olarak anılıyor.

Makedonya çok kez bayrak değiştirdi

Yugoslavya'dan koparak bağımsızlığını ilan eden bir başka ülke olan Makedonya'nın bayrağı, tarihinde pek çok kez değişikliğe uğradı. Bayrak bugünkü görünümüne 1995 yılında kavuştu. Makedonya Cumhuriyeti’nin bugünkü bayrağı ise, kırmızı zemin üzerine güneşi sembolize eden sekiz sarı ışından oluşuyor. 

Libya ay yıldızlı

İsyanlar, darbeler ve işgaller altında hem yönetimi hem de ülkenin sembolü bayrağı birçok kez değişen Libya, 1951'de kabul edilen siyah-kırmızı ve yeşil zemin üzerine ay yıldızlı sembol bulunan bayrak kullanıyor.

 

 

 

 

 

 

Hamza Türkyıldız yazdı

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2013, 15:56
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26