Üç Balkan ülkesinde Kutlu Doğum etkinlikleri (video)

Kosova, Arnavutluk ve Makedonya’da Kutlu Doğum Haftası için etkinlikler gerçekleştirildi. Prizren, Tiran ve Üsküp’teki törenlere değişik ülkelerden de katılım gerçekleşti.

Üç Balkan ülkesinde Kutlu Doğum etkinlikleri (video)

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hazreti Muhammed'in doğum yıldönümü, tüm Müslüman âleminde olduğu gibi Balkan coğrafyasında da çeşitli etkinliklerle idrak ediliyor. Kosova, Arnavutluk ve Makedonya’da düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri değişik ülkelerden de katılımcıları ağırladı.

Kosova’da Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin adresi yine tarihi kent Prizren'di. Kosova sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen törene Prizren Belediyesi yetkilileri, Kosova Meclisi Türk milletvekilleri dernek başkanları ve çok sayıda davetli katıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinlikte Arnavutluk, Karadağ, Bosna Hersek, Makedonya gibi komşu ülkelerin yanı sıra Türkiye, Azerbaycan gibi ülkelerden konuklar da vardı.

Konuklardan Gezim Girgi duygularını şöyle açıkladı: “Bugün bizim için çok özel bir gün. Kur’an-ı Kerim okunuyor ve bizler de büyük bir keyifle dinliyoruz. Bu tür etkinliklerin sadece Kosova da değil, tüm ülkelerde gerçekleşmesini diliyoruz. Kutlu Doğum’un burada güzel etkinliklerle idrak edilmesi bizi çok memnun ediyor.” Hz. Muhammed’e edilen duaların ve ilahilerin yankılandığı etkinliğe ilgi de büyüktü.

Arnavutluk’un başkenti Tiran'da Alsar Vakfı tarafından düzenlenen programda ise vakıf başkanı Mehdi Gurra konuştu. Programa Arnavutluk'un yanı sıra Türkiye, Kosova ve Makedonya'dan sivil toplum kuruluşları yetkilileri de katıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Arnavutça ve Arapça ilahiler seslendirildi. Hz. Muhammed’in hayatının da anlatıldığı etkinlikte çocuklar Kur’an-ı Kerim okudu.

Makedonya'nın başkenti Üsküp’te de Türk Talebe Birliği, Kutlu Doğum Haftası için bir konferans düzenledi. Konferansta araştırmacı yazar Ramazan Tamer Büyükküpçü ‘Hazreti Muhammed’in Çağrısı’ konulu bir konuşma yaptı.

Konuşmasında peygamberlerin üstlendiği tebliğ görevine ve insanlara örnek teşkil ettiklerine vurgu yapan Büyükküpçü, Müslümanların hayatın her alanında Hazreti Muhammed’i örnek almasının gerekliliğini dile getirdi.

Büyükküpçü, Peygamber Efendimize salat ve selamın yanı sıra, teslimiyetin de şart olduğunu söyledi. Küresel dünyanın insana aşıladığı ve artık yadırganmayan bazı alışkanlıklar ile yaşam tarzlarının, aslında manevi açıdan Müslümanlar için bir tehlike arz ettiğini belirten Büyükküpçü, Müslüman profilini, Peygamber Efendimizin hayatından örneklerle aktardı.

Etkinliğin organizatörü olan Türk Talebe Birliği'nin hâlihazırda 270 üyesi bulunuyor. Dernek, Makedonya’da eğitim gören Türk öğrencileri tek bir çatı altında toplamayı, onların haklarını korumayı ve savunmayı, aynı zamanda Türkiye’den eğitim için Makedonya’ya gelen öğrencilerin ülkeye adaptasyonunu sağlamayı hedefliyor.

Gülay Krasniç, Rina Gurgule ve Esra Hasip haber verdi

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2014, 12:13

Eslem Nilay Bozdemir

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26