Türk'ün objektifinden Kudüs (video)

Kudüs'te ''Türk Gözüyle Filistin'' isimli bir fotoğraf sergisi açıldı. Sergide Kudüs ve Batı Şeria'da çekilen 49 fotoğraf gösteriliyor. Fotoğraflar, fotoğraf muhabiri Salih Zeki Fazlıoğlu'na ait.

Türk'ün objektifinden Kudüs (video)

Kudüs'te iki yıl görev yapan fotoğraf muhabiri Salih Zeki Fazlıoğlu'nun denklanşöründen yansıyanlar Kudüs'te bir sergi ile gün yüzüne çıktı. “Türk Gözüyle Filistin” sergisi, Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosluğu'nun Kültür Bölümü tarafından düzenlendi. Serginin açılışına Türkiye'nin Filistin Büyükelçişi Mustafa Sarnıç, Mescid-i Aksa Vakfı Başkanı Abdulazim Salhab ve çok sayıda Filistinli katıldı.

Sergide işgal altındaki Kudüs ve Batı Şeria'dan son iki yıl içerisinde Fazlıoğlu'nun objektifine yansıyan 49 kare fotoğraf yer alıyor. Yaşanan İsrail işgalinin yanı sıra gündelik hayatın hemen her alanından kareler sunan sergi, bir Türk fotoğrafçısının bakış açısını yansıtması açısından da Filistinliler'in yoğun ilgisi ile karşılaştı. Türkiye'nin Filistin Büyükelçişi Mustafa Sarnıç, sergiyle ilgili şu ifadeleri kullandı: “Kudüs'te on yıllardır süren bir işgal var. İbadet özgürlüğünün sınırlanması ve çeşitli yasaklar ve can kayıplarıyla her gün karşılaşılıyor. Bunlar burada bir tramva oluşturmakta. Fazlıoğlu'nun verdiği mesaj çok açık ve nettir. Kudüs'te özgürlüğe duyulan özlemdir. Tek mesaj budur. Bu sergi ile bu mesaj en iyi şekilde ulaşacaktır. Bazen bir fotoğraf karesi binlerce sayfa kitaptan daha fazla mesaj verebilmektedir.”

Fotoğraf muhabiri Salih Zeki Fazlıoğlu da, Kudüs'te gazetecilik yapmanın özel olduğuna şu ifadelerle dikkat çekti: “Bir fotoğrafçı olarak gözlem yapıyoruz, tanıklık ediyoruz. Olaylara tanıklık ediyoruz. Ortadoğu'nun merkezlerinden birisi Kudüs ve mübarek bir şehir. Benim için bir şanstı burada çalışmak. Ne yazık ki burada bir işgal var, her şey birbirine girmiş durumda. Filistinliler'in büyük sorunları var. Her fotoğrafta onları görüyoruz. Burada o sorunları görüyoruz.”

İstanbul'a dönecek olmasına rağmen kalbinin hâlâ Kudüs'te attığını belirten Fazlıoğlu, ileride Kudüs temalı projeleri Türkiye'de de hayata geçirmek istiyor.

 

Ediz Tiyanşan haber verdi

Yayın Tarihi: 17 Aralık 2015 Perşembe 11:02 Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2015, 11:02
YORUM EKLE

banner19

banner36