Türkname dünyanın 120 ülkesinde (video)

Türk Dünyası Vakfı, Türk dünyasına ait seçkin eserlerden oluşan yayımlarını 'Türknâme – Türk Dünyası Kitaplığı' 150'in üzerinde eserden oluşuyor.

Türkname dünyanın 120 ülkesinde (video)

Türkçe’nin birbirinden değerli seçme eserleri "Türknâme – Türk Dünyası Kitaplığı" külliyatında buluştu. Bu seçkin külliyat, 2013'de TÜRKSOY tarafından Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Eskişehir'de kurulan Türk Dünyası Vakfı tarafından basıldı.

150 civarında basılı eserden oluşan Türkname Külliyatı, Atatürk Kitaplığı'nda sergilenmeye başladı. Proje danışmanı Mehmet Yalçın Yılmaz, Türkname Külliyatı ile ilgili şunları söyledi: “Türkçe’nin coğrafi olarak büyüklüğünü gösteren bir çalışmaydı. Nerelerde var olduğunu gösteren bir çalışma. Tabi bu Türkiye’nin yeni politikasını gösteriyor. Türk dünyasının tüm kaynaklarını gün yüzüne çıkaran ve Türk dünyasındaki kütüphanelere ulaştıran bir çalışma bu.”

Dünyanın 120 ülkesine dağıtıldı

Türkname Külliyatı, Türkçe ilk Kur’an-ı Kerim tercümelerinden Yunus Emre Divanı’na, Kâtip Çelebi’nin Cihannüma’sından dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un eserlerine kadar onlarca kaynak eserin yanı sıra çağdaş Türk edebiyatı eserleri ile de geniş bir yelpazeye sahip.

Proje sayesinde 12 dile çevrilen Türkçe'nin baş yapıtları, dünyanın 120 ülkesinde 40 bine yakın noktada dünya okuyucusu ile buluştu. Türknâme – Türk Dünyası Kitaplığı sergisi, Türk dünyası ortak kültür hazinelerini kayıt altına alırken diğer yandan Eskişehir’in kültür başkentliği sürecinde üretilen projeleri de gözler önüne serdi.

Türkçe’nin güzelliğini, Türk dili ve edebiyatının evrenselliğini, Türk tarihi ve kültürünün zenginliğini ortaya koyan eserleri bir araya getiren Türkname Külliyatı, Atatürk Kitaplığı’nın ardından Sancaktepe Kültür Merkezi'nde sergilenecek.

 

Ayşe Sonuşen haber verdi

Yayın Tarihi: 16 Şubat 2016 Salı 12:27 Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2016, 12:27
YORUM EKLE

banner19

banner36