Türkmenistan kültürü Bişkek'te sergilendi (video)

Türkmenistan kültürü dans ve şarkılarla Bişkek'te özel bir etkinliğe konuk oldu. Etkinlik kapsamında Türkmenistan'ın geleneksel el sanatları sergisi de açıldı.

Türkmenistan kültürü Bişkek'te sergilendi (video)

Türkmenistan'ın kültürü Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'e taşındı. Kültür günleri etkinliği, Toktogul Satılganov Kırgız Ulusal Filarmonisi'nde gerçekleşti. Büyük ilgi gören etkinliğe Türkmenistan'ın Bişkek büyükelçisi de katıldı.

Türkmenistan'ın Bişkek Büyükelçisi Batır Niyazaliyev etkinlikle ilgili şu ifadeleri kullandı: "Geçen yıl Kasım ayında Kırgızistan Cumhurbaşkanı Türkmenistan'da resmi ziyaret gerçekleştirmiş ve bir anlaşma imzalanmıştı. Bu anlaşma kültürel faaliyetleri de kapsıyordu. Bugünkü kültür günleri o anlaşmanın ilk meyveleri. Bu yıl, Türkmenistan, tarafsızlığının 20. yıldönümünü de kutluyor. Bu sebeple işbirliği yaptığımız tüm ülkelerde böyle kültür günleri ve sanat faaliyetleri devam edecek."

"Türkmenistan'a Hoş Gelin" şarkısıyla başlayan etkinlikte Türkmenistanlı sanatçılar sahne aldı. Dans gösterileri sahnelendi, halk şarkıları söylendi. Lâçin Folk Grubu’nun "Avcının Dansı" şarkısına teatral dans gösterisi eşlik etti. Konseri izlemeye gelenlere Türkmen ekmeği de ikram edildi.

Birbirimizle alakamız kesilmişti

İki ülke arasında karşılıklı ilginin artmasını hedefleyen etkinlik kapsamında bir de sergi açıldı. Geleneksel el sanatları sergisinin açılışına Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm bakanlığı yetkilileri de katıldı. Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığı Kültürel Geliştirme Bölümü Başkanı Bolot Osmonov sergiye ilişkin şu ifadeleri kullandı: "Bu sergi sayesinde Türkmenistan'ın ulusal zenginlikleriyle yakından tanışıyoruz. Bunlar bizim ilgimizi çok çekiyor, çünkü biz Türkmen halkı ile yakın akraba halklardanız.

Asırlar boyu yakın bir tarihi yaşadığımız için kültürümüz de çok yakındır. İşte bu sergide onu görüyoruz. Örneğin kız ve gelinlerin giysileri, onların takılarından örnekler, bizimkilere çok benziyor. Bu nedenle, günümüzde yaşayan Kırgızlar için bu çok ilginçtir. Çünkü uzun yıllardır biz birbirimizle ilişki kurmadık, alakamız kesilmişti. Bu nedenle, bu ilk sergi çok ilgi çekiyor. Biz de inşallah gelecek yıl kendi kültürümüzü Türkmen halkına tanıtacağız.”

Sergide, Türkmenistan Devlet Müzesi'nden getirilen 64 özel parça yer aldı. Geleneksel kıyafetler, deve ve at süsleri, dünyaca ünlü Türkmenistan halı örnekleri sergilendi. Sergide modern resim çalışmaları da vardı. Ünlü Ahalteke atlarının resimleri ile süslenen sanat ürünleri de ayrı bir bölümde sergilendi.

 

Uğur Özen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2015, 11:11
YORUM EKLE

banner19