Türkmenevi Radyosu Erbil'de Yayına Başladı (video)

Türkmenevi Radyosu Türkmen Kültür ve Sanat Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirildi. Irak'ta Türkmenler’in sesi olmak için yola çıkan Türkmenevi Radyosu, geleneksel Türkmen şarkılarını dinleyicilerine ulaştırıyor.

Türkmenevi Radyosu Erbil'de Yayına Başladı (video)

Erbil’de hizmet veren Türkmenevi Radyosu, yaklaşık iki ay önce mütevazı imkanlarla yayın hayatına merhaba dedi. Türkmen Kültür ve Sanat Genel Müdürlüğü'nün yayın organı olan radyo, Erbil ve Irak’ta Türkmenler’in kültür ve geleneklerini yaşatma, onların sesi olma amacı taşıyor. Türkçe yayın yapan diğer radyolardan en önemli farkıysa ağırlıklı olarak Türkmen şarkılarını sunuyor oluşu.

Sabah 8’den akşam 8’e kadar 12 saat yayın yapan Türkmenevi Radyosu şarkı ve uzun havaların yanı sıra, çeşitli programları da ulaştırıyor dinleyenlerine. Radyonun çalışanlarıysa Türkmen Kültür ve Sanat Genel Müdürlüğü memurlarından oluşuyor. Yaklaşık 30 metrekareden oluşan radyo binasının girişinde Türkmen şair ve sanatçıların resimleri yer alıyor. Sadece iki odadan oluşan bu radyo zamanla Erbil halkının gönlünde bir yer almak için çalışıyor.

Radyonun hedefleri arasında 24 saat dijıtal yayına geçmek var. Ancak imkânlar şimdilik oldukça kısıtlı. Irak ve bölgenin yaşadığı krizin olumsuz etkisi Türkmenler’in de böylesine bir imkâna sahip olmalarına engelliyor. Büyük hayallerle yayına başlayan ve maddi destek almamasına rağmen faaliyetlerine devam eden radyo adeta imkânsızı başarıyor.

 

Simla Yerlikaya

Yayın Tarihi: 09 Mayıs 2016 Pazartesi 14:25 Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2016, 14:25
YORUM EKLE

banner19

banner36