Türkmen yazarlar bir şemsiye altında (video)

Türkmen edebiyatçı ve yazarlar, yeni bir birlik etrafında toplandılar. Birlik, yapacağı faaliyetlerle, Türkmen edebiyatını güçlendirmeyi amaçlıyor. Simla Yerlikaya yazdı.

Türkmen yazarlar bir şemsiye altında (video)

 

 

Türkmen edebiyatı, özellikle hoyrat, şiir ve öykü türünde birçok eserin verildiği zengin bir edebiyat olma özelliği taşıyor. Ülkenin içinde bulunduğu zor şartlara rağmen, eserler üretmeye devam etmiş olan Türkmen edebiyatçı ve yazarlar, artık bir birliğe sahip. Birlik, yapacağı faaliyetlerle Türkmen edebiyatını güçlendirmeyi amaçlıyor. 

Resmi olarak 2012'de kurulan birlik, bundan sonra Türkmenevi çatısı altında daha aktif bir rol üstlenecek. Birlik, önümüzdeki dönemde gençleri edebiyata teşvik etmek için etkinlik ve festivaller düzenleyecek.  

Bir çatı altında toplandılar

Türkmen Edebiyatçılar ve Yazarlar Birliği Başkanı Esad Erbilli, "Tabii bu birliğin amacı, önde gelen arkadaşlarımızı bir araya toplamak. Hedefimiz buydu. Bir çatı altında toplanıp, faaliyetler gerçekleştirmek ve yanı sıra insanların kabiliyetlerini de arttırmaktı. Edebiyatımızı, dünya edebiyatı seviyesine getirmek arzusundayız" diye konuştu. 

Erbilli, Irak’ın içinde bulunduğu savaş şartlarının da, Türkmen edebiyatını olumsuz etkilediğini de dile getirdi.

Festivaller düzenlenecek

Yeni yılda özellikle gençlere yönelik yazı kursu tertip edeceklerini kaydeden Erbilli, "Gençlerimize büyük önem veriyoruz. Yazdıklarını değerli buluyor ve çalışmalarını kitaplaştırmak istiyoruz. Onun yanında bir de, festivaller düzenleme gayreti içerisindeyiz. Yeni yılda başlayacak bir kurs faaliyetimiz olacak. Birlik olarak, bir yazı kursu tertipleyeceğiz" şeklinde konuştu.

Barış Dergisi arşivleniyor

Bu arada geçtiğimiz yıllarda çıkarılan Barış Dergisi'nin, yayın hayatına yeniden dönmesi de planlanıyor. Türkçe, Türkmence, Kürtçe ve Arapça çıkan derginin eski sayılarının arşivlenme çalışmaları ise sürüyor.

 

 

Simla Yerlikaya yazdı 

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2013, 15:58
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13