Türkler Sabantuy şenliklerinde buluştular (Video Haber)

Başkurt, Tatar ve Çuvaş Türklerinin millî bayramı olan Sabantuy şenlikleri Moskova'da Kolomenskaya parkında düzenlendi.

Türkler Sabantuy şenliklerinde buluştular (Video Haber)

 

Rusya'nın başşehri Moskova'da düzenlenen Sabantuy şenliklerine onbinler katılırken, renkli kutlamalar gün boyu sürdü. Yüzyıllardır Başkurt, Tatar ve Çuvaş Türklerinin millî bayramı olarak kutlanan Sabantuy, tarlalarda çalışmaların sonuna gelindiğinin habercisi olarak kutlanıyor.

Moskova Kolomenskaya parkında düzenlenen şenlik kapsamında konserler, güreş, halat çekme ve denge yarışmaları düzenlenirken, geleneksel yiyeceklerin ikramının yanısıra, el sanatları sergisi de açıldı. Sabantuy şenliğinde Elvira Osmanova’nın altın ip ile nakış sergisi ve atölye çalışmaları, Tatar ressamların sergisi ve çömlek kursları düzenlendi.

Şenlikte Emiliya Ablayeva, Zaita Abibullayeva ve Narıman Abibullayev gibi tanınmış sanatçılar konserler verdi. Kırım’dan gelen güreşçilerin katılımıyla geleneksel güreşi turnuvasının da gerçekleştirildiği programda, Türkiye için geniş bir stand ayrıldı.

Şenlik kapsamında Kırım - Tatar halk oyunları ve müzik topluluğu Kırım Ansamblı "Tatlı ses" çocuk yarışmasının finalisti Elina Sosnovskaya ve Kırım - Tatar akademik müzik ve drama tiyatrosunun oyuncuları da sahne aldılar. Çocuklar için özel eğlence alanlarının ayrıldığı Sabantuy şenlikleri, Rusya'nın başşehri Moskova'daki Kolomenskaya parkında geç saatlere kadar devam etti.

 

 

Barış Mutlu bildirdi

Yayın Tarihi: 04 Temmuz 2013 Perşembe 15:28 Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2013, 12:18
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26