Türkiye'de okuyan Filistinliler Kudüs'te buluştu (video)

Filistin’in Ramallah kentinde, Türkiye ve KKTC’de eğitim gören Filistinlileri buluşturan bir davet verildi. Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosluğu'nun verdiği davette, Filistin ve Türk kültürü arasındaki yakınlaşmaya vurgu yapıldı.

Türkiye'de okuyan Filistinliler Kudüs'te buluştu (video)

 

 

Türkiye Cumhuriyeti Kudüs Başkonsolosluğu'nun kültür ofisi tarafından, Batı Şeria'nın Ramallah kentinde KKTC ve Türkiye'de okumuş olan Filistinlileri buluşturan bir akşam yemeği verildi. Bu davet, son 40 yıl içinde Türkiye ve KKTC'de verilen burslardan faydalanmış olan yüzlerce Filistinliden, halen ülkesinde yaşayanları bir araya getirmeyi amaçlayan en kapsamlı etkinlikti. 

İki halk birbirine çok yakın

Davetin açılış konuşmasını yapan Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç, davetlilerin iki ülke arasındaki ilişkilerde oynadığı önemli rolüne vurgu yaptı.

Büyükelçiden sonra kürsüye çıkan Filistin - Türk Dostluk Derneği Başkanı Muhammed Cevheri de, Filistinliler açısından da iki ülke vatanlarının birbirine yakınlığına vurgu yaptı.

Büyükelçiliğe bağlı Kültür Bölümü Müdürü Sedat Yılmaz, Filistin'deki etkinliklerine ivme kazandırmış olan kültür bölümünün amaçlarını Filistinlilere aktardı. Davette söz olan Filistinlilerin Türkiye’ye yönelik açıklamaları da, iki ülke ilişkilerinin geleceğine yönelik iyimser mesajlar verdi.

Ücretsiz Türkçe dersleri

Kudüs'te ücretsiz Türkçe derslerini başlatmış olan Türkiye Başkonsolosluğu Kültür Ofisi, kapsamlı bir tanıtım girişiminde bulunmamış olmasına rağmen, şimdiden 100'e yakın öğrenciye Türkçe eğitim veriyor.

Hâlihazırda, Orta Doğu'da yaygınlaşan Türk dizileri ve kültürü, Türkiye'ye artan turizm, Türkiye'nin Filistin'e yönelik desteği, Filistinlilerin Türkiye'ye ve kültürüne olan ilgisi de artırıyor.

 

 

Ediz Tiyanşan yazdı

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2014, 13:02
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26