Türkiye'de bir ilk: Uluslararası Öykü Festivali (video)

Zeytinburnu Belediyesi bir ilke imza attı ve yerli, yabancı öykü yazarlarını İstanbul'da buluşturdu. Uluslararası Öykü Festivali, yazarların öykülerini paylaştığı programla başladı.

Türkiye'de bir ilk: Uluslararası Öykü Festivali (video)

Uluslararası Öykü Festivali, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen açılış töreniyle okurlara merhaba dedi. Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyan festival Zeytinburnu Belediyesi tarafından hayata geçirildi.

Çok sayıda yerli ve yabancı öykü yazarını buluşturan festivalin açılış programında, öykülerin anlatıldığı bir tiyatro gösterisi de sunuldu. Öykü yazarları kısa öykülerini sahnede anlattı. Festivalin koordinatörü İsmail Kılıçaslan etkinlikle ilgili şu ifadeleri kullandı: "Bir taraftan öykü yazan insanların öykünün durumunu konuşacakları bir platform, diğer tarafıyla öykü sevenlerin ilgi duyacağı bir program. Öykü profesyonellerinin kendinden bir şey bulabilecekleri bir program olsun istedik.”

Onursal başkanlığını Rasim Özdenören’in yaptığı festivale Türkiye’den Cemal Şakar, Ömer Lekesiz, M. Fatih Andı, Köksal Alver, Abdullah Harmancı, Remzi Şimşek, Mukadder Gemici, İsmail Isparta, Akif Hasan Kaya, Burcu Bayer gibi öykü yazarları katılıyor.

Öyküyü insanlara sevdirecek bir festival

Katılımcı yazarlardan Ömer Lekesiz, festival hakkında şu sözleri söyledi: "Bu etkinliklerin tümüne birden baktığınızda konserler ve öykü canlandırmaları, aslında biraz öyküyü içine alan biraz da halkın katılımına, öyküyü sevmeye yönelik bir program olması açısından çok önemsiyorum. Çünkü öykü günlerinde bir iki açık oturum yapılırdı. Oysa burada bunlar yine var ama öyküyü insanlara sevdirecek ve doğrudan içine çekecek çok faaliyet var. Üstelik festivalin uluslararası niteliği de var.”

İngiltere, İran, Bosna Hersek, Ürdün, Bulgaristan, Filistin, Azerbaycan ve Makedonya’dan konuk yazarları ağırlayan festival birçok etkinliğe de kapılarını açıyor. Okur-yazar buluşmaları, öykü tiyatrosu, öykü okumaları, bilgi evi öğrencileri için planlanan hayal kurma atölyesi ve öykü yarışmaları bu etkinlikler arasında yer alıyor.

20 Şubat'a kadar devam edecek Uluslararası Öykü Festivali, aynı zamanda metin dramatizasyonlarına ve öykü yazarlığı üzerine oturumlara da ev sahipliği yapıyor.

 

Ayşe Sonuşen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2016, 11:49
YORUM EKLE

banner19