Türkistan davasını diriltmek istiyoruz (video)

Uluslararası Türkistanlılar Dayanışma Derneği, Uluslararası Türkistan Kurultayı düzenledi. İstanbul'da gerçekleştirilen kurultayda, Türkistan isminin unutulmuşluğuna vurgu yapan Dr. İbrahim Kalkan, 'Günlük kullanımda, özellikle internette Türkistan adını yaymak gerekiyor' dedi.

Türkistan davasını diriltmek istiyoruz (video)

Tarihi Türkistan topraklarındaki sorunlar İstanbul'da bir kurultayla masaya yatırıldı. Uluslararası Türkistanlılar Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen kurultayda, Türkistan kavramı, İslam hukukuna katkıları olan Türkistanlı âlimler ve Türkiye-Türkistan ilişkileri ele alındı.

Ayrıca Doğu Türkistan ve Kırım'da yaşanan son gelişmeler de değerlendirildi. Bölgenin bugün daha çok "Orta Asya" olarak adlandırıldığına dikkat çeken Kırklareli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doktor İbrahim Kalkan, Türkistan kavramının unutulmuşluğuna vurgu yaptı. İbrahim Kalkan şöyle konuştu: "Uluslararası ilişkiler söz konusu olduğu zaman en önemli mesele Türkistan'la ilgili kavramın uluslararası ilişkilerde yer almamasıdır. Bunu da nedenleriyle, tarihi geçmişiyle kısaca izah etmeye çalıştım konuşmamda. Ama 'buna bir çare olması lazım, buna bir çözüm bulmak gerekir' diye bir tezle yola çıktık.

Neticesinde bizim elimizden gelen en kolay bir şekilde Türkistan adını yaymak. Günlük işlerimizde ve çalışmalarımızda, özellikle internette bilinçli bir biçimde Türkistan adını kullanarak, bunu uluslararası ilişkilerde ve uluslararası toplumda daha yaygın ve bilinir hale gelmesini sağlamak olmalıdır diye düşünüyorum."

Amacımız Türkistan davasını yeniden diriltmek

Yakın bir tarihe kadar Sovyetler Birliği ile Çin arasında paylaşılan Türkistan topraklarında bugün Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Kırgızistan gibi bağımsız cumhuriyetler mevcut. Ancak Doğu Türkistan halen Çin kontrolü altında. Batı Türkistan'ın bir bölümü ise Rusya Federasyonu içerisinde yer alıyor.

Türkiye, geçmişten bu yana baskılara maruz kalarak yurtlarını terk etmek zorunda kalan binlerce Türkistanlıya ev sahipliği yapıyor. Bu isimlerden biri olan Uluslararası Türkistanlılar Dayanışma Derneği Başkanı Burhan Kavuncu, göçlerin bugün de sürdüğüne dikkat çekti. Türkiye'de bir çok Türkistanlının bulunduğunu ifade eden Kavuncu, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: "Eski Türkistanlılar değişik göç dalgalarında gelmiş, farklı zamanlarda yerleşmiş gruplar. Türkiye'nin değişik yerlerine yerleşmiş ve Türk vatandaşlığını almış Türkistanlılar hayli fazla bir nüfusa sahip.

Bunların kurdukları dernekler de daha çok kendi aralarında bir sosyalleşme aracı olarak kullanılıyor. Fakat özellikle son 10 yıldan beri Türkiye'ye ve diğer ülkelere Türkistan'dan çok yoğun bir göç geliyor. Ağırlıklı olarak Özbekistan'dan ve özellikle Doğu Türkistan'dan, Tacikistan ve Kırgızistan'dan geliyorlar. Sayılarını tespit etmek mümkün değil. Bu insanlara yardım etmek amacıyla bu derneği kurduk. Eski Türkistanlılar, Yeni Türkistanlılar ve Türkiyeliler hep birlikte bu derneği kurduk. Amacımız Türkistan'a ve Türkistanlılara hizmet etmek. Türkistan davasını yeniden diriltmek."

Kırım Tatarları tekrar bir sürgün yaşamaktan korkuyor

Kurultayda Kırım'daki gelişmelere değinen araştırmacı yazar Ataalp Pınarer ise, bölgede durumun kaygı verici olduğunu ve Kırım Türklerinin yeni bir sürgün korkusuyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Rusların Kırım Tatarlarını kendi yanlarına çekmeye yönelik düşünceleri olduğunu ve bu yönde uygulamaları da bulunduğunu ifade eden Ataalp Pınarer, Rusların kabul ettiği bir kararnamenin Putin tarafından imzaladığını söylerken, "Ancak Kırım Tatarları'nın Ruslara güveni yok. Çünkü tarihi olaylar buna cevaz vermiyor maalesef." diye konuştu.

Kırım Tatarları'nın tekrar bir sürgün yaşamaktan korktuklarını vurgulayan Pınarer, "Kırım, Tatar Türklerinin tek yurdu. Buradan başka gidecekleri bir yer yok. O yüzden endişeliyiz. Ümit ediyoruz ki bütün özgür dünya ve Türkiye'deki kamuoyu Kırım Tatarları'nın yanında olmaya devam edecektir." dedi.

 Arzu Hilal Aslanoğlu haber verdi

Yayın Tarihi: 01 Mayıs 2014 Perşembe 10:46 Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2014, 10:46
banner25
YORUM EKLE

banner26