Türkçe'den tercüme kitaplar Atina kitap fuarında (Video Haber)

Türk siyaseti ve tarihini konu alan eserlerin büyük ilgi gördüğü Atina kitap fuarında farklı cinste binlerce kitap Yunan halkıyla buluştu.

Türkçe'den tercüme kitaplar Atina kitap fuarında (Video Haber)

 

Çocukluk yıllarının renkli masallarını, gençlik döneminin heyecanlarını, yıllar geçtikçe olgunlaşan düşüncüleri, duyguları dile getiren kitaplar Atina kitap fuarında okuyucularla buluştu. Her ne kadar son yıllarda internet ve e-kitapların yaygınlaşması ile bu eski dostlar bir kenara atılmış gibi gözükse de, onlar hâlâ hayatımızın en önemli parçalarıdır.

Kitapseverlerin buluştuğu kitap fuarlarından biri de Atina'da açıldı. Romandan şiire, şifalı bitkilerden dünya tarihine birçok farklı konuyu ele alan kitaplar raflarda sıralandılar. En çok ilgiyi ise Türkçe dilbilgisi kitapları ve Türk siyasetini ve tarihini konu alan kitaplar görüyor. Son yıllarda Yunanistan'da Türkçe'ye duyulan alakanın fazlalaşması, raflardaki Türkçe kitap sayısının da artmasını sağladı. Artık daha çok kitap, Türkçe meraklıları ile buluşurken, Türk ve Yunan edebiyatındaki benzerlikler ve ortak noktalar da dikkat çekiyor. Yunan yayıncı Kostas Kostopulos "Türklerle 500 senedir komşu olarak yaşıyoruz. Edebiyatlarımızın da birçok ortak noktası olması çok tabiidir. Türk ve Yunan halkları arasındaki dostluk münasebetinin geliştirilmesinde de edebiyatın büyük bir rolü olabileceğini düşünüyorum. Edebiyat iki halkı birbirine yaklaştırabilecek en önemli unsurdur. Tercümeler yapılmalı... Komşu ülkeden gelenler beni çok sevindiriyor. Kültürle, edebiyatla ilgilenenler olarak iki halk arasındaki ilişkilerin gelişmesi için çalışmalıyız" dedi.

Yeni çıkan kitapların fiyatları 20-30 Euro'dan başlarken, malî buhranın yaşandığı Yunanistan'da yüksek kitap fiyatları okuyucuları da zorluyor. Buna rağmen, Yunanlar, 300 yayınevini ayakta tutacak kadar okuyorlar. "10 milyonluk bir ülke için bu rakam hiç de azımsanacak kadar değil" diyen yayıncı Kostopulos, "yaşanan ekonomik kriz bizi de zorluyor. Ancak biz inanıyoruz ki kitaplar krizi aşmamızda önemli birer vasıta olarak görev yapacaktır" dedi. Odysseia ve İlyada gibi önemli eserler veren, Yorgos Seferis gibi nobel edebiyat ödülü kazanan sanatçılara sahip Yunan edebiyatı, kitapsever vatandaşları kadar diğer ülkelerdeki kitap dostları ile de buluşmayı bekliyor.

 

 

Derya Köseoğlu haber verdi

Yayın Tarihi: 24 Eylül 2013 Salı 12:04 Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2013, 12:04
banner25
YORUM EKLE

banner26