Türk ve Makedonların ortak lezzeti: Kaymaçina (video)

Balkanlar’da, özellikle Makedon mutfağının geleneksel lezzetlerinden olan kaymaçina ve tirileçeye, bugün İstanbul'da sokaklarında da rastlanıyor. Esra Hasip yazdı.

Türk ve Makedonların ortak lezzeti: Kaymaçina (video)

 

 

Osmanlı bünyesinde, yüzyıllarca bir arada yaşayan farklı milletler kültürleri, geleneksel adetleri ve kıyafetleri ile ortak unsurlar barındırıyor. Balkanlar'daki yemek kültürü de, Osmanlı-Türk mutfağından derin izler taşıyor. Yapılan araştırmalar da bu durumu destekliyor.

Müşterek hayatın neticesi

Etnolog Elizabeta Konevska, bu konuda şunları söyledi: "Müşterek hayat ve ortak mutfak kültürü alanında gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ve alan araştırmaları, bu topraklarda 5 yüz yılı aşkın bir süre bir arada yaşamanın ne anlama geldiğini anlamamıza yardımcı oldu.

Osmanlı mutfağı ile Makedon mutfağı öylesine iç içe geçmiş ki, birbirinden ayırmak imkânsız. Yemekler ve özellikle tatlılar iki kültürün ortak değeri olarak karşımıza çıkıyor."

Tatlar da isimler de aynı

Makedonya'da birçok yemeğin isimleri de Makedonlar, Arnavutlar ve diğer topluluklar tarafından hala Türkçe olarak kullanılıyor. Çorba, sarma, baklava, gülaş, ıspanak, musakka ve patlıcan bunlardan bazıları. 

Türk ve Makedon mutfağı arasındaki benzerlikler yemeklerle sınırlı değil. Aynı durum tatlılar için de geçerli. Yalnızca tatlar değil, isimler de aynı. Baklava, revani, tulumba, kadayıf ve lokum, bugün Makedonya'da aynı isimle biliniyor.

Karşılıklı olarak gerçekleşen bu etkileşimin en büyük nedeni, tarihte yaşanan mübadeleler. Türkiye'ye göç eden Makedonyalıların beraberinde götürdüğü pek çok tarif var. Kaymaçina ve tirileçe bu tariflerin başında geliyor. 

Üç ülkenin ortak lezzeti

Tirileçe ve kaymaçina, Balkanlar ülkelerinin geleneksel tatlısı olarak biliniyor. Bu önemli iki lezzet, Makedonya, Kosova ve Arnavutluk'ta geleneksel lezzetlerin simgesi.

Balkanlar’dan Anadolu'ya uzanan bu lezzet, bugün özel günler ve bayramlarda yalnızca evlerde pişiriliyor. Üsküp'te bereketi müjdelemek için komşulara ikram edilen bu tatlı, İstanbul’daki pek çok tatlıcıda da yapılıyor. 

Kendi tatlarımız ön planda

1964'de Üsküp'ten İstanbul'a dedeleri ile birlikte gelen Üzeyir Şenol, kaymaçina yolculuğuna şahitlik edenlerden. Üsküp'e gittiğinde çocukluk günlerini hatırladığını söyleyen Şenol, "Diğer tatlıları da yapıyoruz ama kendi yöremizin tatlıları daha ön planda. Makedonya'da Üsküp, Tetova ve Gostivar'da ve Boşnaklarda bu tatlı yapılır" dedi.

Anavatanı Arnavutluk olan asırlık bir başka lezzet ise trileçe. Makedonya'dan Türkiye'ye gelen tatlı bugün iki coğrafyayı buluşturan bir lezzet olma özelliği taşıyor. Trileçe'nin Balkanlar'da başlayan lezzet yolculuğu, günümüz İstanbul'unda Makedon göçmenler tarafından sürdürülüyor. 

 

 

Esra Hasip yazdı

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2013, 15:09
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26