Türk ve Kore kültürü birbirine çok benziyor (Video Haber)

Dünya Kültür Fuarı 2013 kapsamında açılan doğu ve batı kültürünün daha yakından tanınabileceği bir başka mekân ise İpekyolu Çarşısı..

Türk ve Kore kültürü birbirine çok benziyor (Video Haber)

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin evsahipliğinde Türkiye’de ilk kez yapılan Dünya Kültür Fuarı Expo başladı. Eminönü meydanında 2 bin metrekarelik geniş bir alana kurulan ve 5 bölümden oluşan Güney Kore kültür bölümünde müzikten sinemaya çeşitli sanatlar geniş bir yelpazede tanıtılıyor. 50 ülkeden katılımcı grupların 25 faaliyet sahneleyeceği fuarın öne çıkan programları arasında Kore kültürünü tanıtan sergiler, Kore film festivali ve dünya gelenek festivali yer alıyor.

Organizatör Dung Chul Lee organizasyon hakkında şu bilgileri verdi: "İstanbul ve Güney Kore arasında gerçekleşen fuarın tasarımı bir yıl öncesine dayanıyor. İmzalar atıldıktan sonraki 5 ay süresince bu organizasyon için hazırlandık. Burada gördüğünüz her şey Kore'de hazırlanıp İstanbul'a getirildi." Dünya kültür fuarı içerisinde son teknolojilerle hazırlanan zaman tünelinde 1000 senelik Shillaya medeniyetinin izlerinde yolculuğa çıkmak mümkün...

Fuar için Türkiye'ye gelen Gumi Belediye Başkanı Nam Yoo Chin de fuarda konuştuklarımız arasındaydı: "Dünya üzerinde bu iki ülke kadar birbirine benzeyen ikinci bir örnek bulmak çok güçtür. Türk ve Kore kültürleri birbirine çok benzer özellikler barındırıyor ve temennim bu benzerliklerin bizi daha da ileriye taşımaya yardımcı olması. Ayrıca burada Kore kültürünün sergilenmesinden de son derece gurur duyuyorum."

Güney Koreli ve Türk sanatçıların bir araya gelerek hazırladıkları fotoğraf sergileri, video gösterileri ve led ışık teknolojisinin kullanıldığı robot gösteriler Güney Kore'nin renklerini gözler önüne seriyor.

Geleneksel yemekler büyük ilgi görüyor

Dünya Kültür Fuarı 2013 kapsamında açılan doğu ve batı kültürünün daha yakından tanınabileceği bir başka mekân ise İpekyolu Çarşısı. Kore kültürünü İstanbullular ile buluşturan dünya fuarı kapsamında Sultanahmet meydanına kurulan İpekyolu Çarşısı etkinliğin en önemli ayağı. 30'u aşkın ülkeden geleneksel ürünlerin sergilendiği İpekyolu Çarşısı batı ve doğu kültürlerini aynı noktada buluşturuyor. 2013 İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Fuarı kapsamındaki dünya geleneksel gösteri festivali, ziyaretçilerine farklı kültürleri tecrübe etme imkânı sunuyor. Güney Kore'nin Gyeongju şehrinden başlayıp Türkiye'ye kadar gelen İpekyolu üzerinde bulunan 22 ülke, kültürlerini sergileme ve kendi kültürlerine has ürünlerini burada satma imkânı buluyor. 40'tan fazla Kore filminin gösterildiği ve Koreli aktör ve aktrislerin imza günlerinin düzenlendiği etkinlik alanında halka açık olarak sahnelenen dans gösterileri ve geleneksel yemekler standı da büyük ilgi görüyor.

Kore yemeklerinin Türklerden büyük ilgi gördüğünü söyleyen stand görevlileri yemeklerine gösterilen ilgiden ve karşılaştıkları manzaralardan memnundu: "Kore'nin özel bir yemeği var. Pirinç kekinden yapılan acı soslu bir yiyecek. Burada onu çok sattık ve bilenlerin sayısı az değil. Bizi burada çok iyi karşıladılar. Yaşlılar genellikle Kore savaşından bahsediyorlar ve bizi çok sevdiklerini dile getiriyorlar. Gençler ise daha çok dizileri ve film yıldızlarını takip ediyorlar. Türklerin bizim kültürümüzü sevdiklerini düşünüyoruz" dediler.

Kore kültürünü İstanbul'a taşıyan 2013 İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Fuarı, 22 Eylül'e kadar İstanbul'un çeşitli semtlerinde farklı etkinlikler sunmayı sürdürecek.

 

 

Ümmügülsüm Sarıoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2013, 14:20
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13