Türk TV'leri artık kendi formatlarını üretiyor (video)

Türkiye'de Televizyon ve Televizyon Bağımlılığı başlıklı Dünyabizim Buluşmaları'nda televizyonculuğun dünü ve bugünü masaya yatırıldı.

Türk TV'leri artık kendi formatlarını üretiyor (video)

Dünya Bizim Buluşmaları, her ay farklı bir konuyla katılımcılarının karşısına çıkmaya devam ediyor. Buluşmalarının Mayıs ayı başlığı "Türkiye'de Televizyon ve Televizyon Bağımlılığı"ydı.

Küresel İletişim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Erken'in moderatörlüğünü üstlendiği söyleşiye, gazeteci Ayşe Böhürler ve Özcan Ünlü'nün yanısıra Uluslararası Teknolojik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (UTESAV) Başkanı İsrafil Kuralay da konuşmacı olarak katıldı.

Program, etkinlikle ilgili yapılan sokak röportajlarıyla başladı. Programda ilk olarak, televizyonculuğun Türkiye ile buluştuğu tarihten itibaren seyrettiği süreç ele alındı ve televizyonun toplum üzerindeki etkisine vurgu yapıldı. Gazeteci Ayşe Böhürler, televizyonculuğun o toplumun kültürünü, değerlerini, ilkelerini, tarihini doğru ve izlenebilir formatlarda anlatması gerektiğini kayderek, “İzleyiciyi sıkmadan ve her yaş grubunu düşünerek, her eğitim grubunu, her sosyo-ekonomik grubu düşünerek anlatacak formatlar üzerinde kafa yorulması lazım” diye konuştu.

Televizyoncunun sorumluluğu çok fazla

Türkiye’de bugüne kadar hep format televizyonculuğu yapıldığını kaydeden Özcan Ünlü de şunları söyledi: “Yarışma formatları aldık, dizi formatları aldık, tartışma formatları aldık. Ama yavaş yavaş Türkiye kendi formatlarını oluşturmaya başladı. Bu çok önemli bir gelişmedir. Ben TRT'nin burada hakkını yememek lazım diye düşünüyorum. İnanarak ve ısrar ederek kendi formatını oluşturma noktasında çok ciddi çalışmalar yaptı. Ve bugün gelinen televizyon yayıncılığında yüzümüzü ağartan çalışmalara imza attı.”

UTESAV Başkanı İsrafil Kuralay ise televizyonculuğun diğer işler gibi olmadığını, topluma ve dünyaya hitap eden bir meslek olduğunu vurguladı. Bu nedenle televizyoncunun yaptığı işin sorumluluğunun daha fazla olduğunu kaydeden Kuralay, şöyle devam etti: “Yani verdiğimiz habere çok dikkat etmemiz lazım. Doğru olması lazım, güvenilir olması lazım. İnsanlara doğru şeyler sunması lazım. İçi boş, malayani, insanları oyun ve eğlence peşinde koşturan bir televizyonculuk ve habercilik anlayışı topluma, dünyaya ve insanlara zarar veriyor. Bunun önüne geçilmesi için de doğru, güvenilir, ehliyetli ve liyakatli habercilerin yetişmesi lazım."

Programın sonunda, Küresel İletişim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Erken, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu'na Dünya Bizim Buluşmaları'na katkılarından dolayı plaket takdim etti.

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2015, 10:47
YORUM EKLE

banner19